پیشگیری از سکته مغزی 

سکته مغزی آسیب عصبی حاد و ناگهانی ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز است که به دلیل وجود لخته خون در یکی از عروق مغزی یا پارگی یکی از عروق خون رسان به مغز رخ می دهد.

سکته مغزی سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند و در مواردی حتی جان بیماران را می گیرد.

سکته مغزی سبب بروز عوارض جسمی – حرکتی و در مواردی مشکلات ذهنی برای فرد مبتلا می شود که فرد را نیازمند دریافت خدمات توانبخشی به مدت طولانی می کند که این امر هزینه های سنگینی را به خانواده بیمار و حتی نظام سلامت جامعه وارد می کند.

کاردرمانی سکته مغزی یکی از بهترین و موثرترین روش های توانبخشی سکته مغزی است که نقش موثری در تخفیف عوارض جسمی ایجاد شده و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان دارد.

پیشگیری از سکته مغزی

ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی است ، با ترک سیگار می توان خطر ابتلا به این بیماری های جدی و خطرناک را تا حد زیادی کاهش داد.

کنترل وزن

همانطور که می دانیم چاقی مادر بسیاری از بیماری ها است.

اضافه وزن ریسک بروز مشکلات قلبی و سکته مغزی را تا چند برابر افزایش می دهد ، به همین دلیل به افرادی که دچار اضافه وزن هستند توصیه یم شود تا با ورزش و رژیم غذایی اصولی وزن خود را کاهش دهند.

کنترل دیابت

دیابت ریسک بروز سکته مغزی را تا حدود دو برابر افزایش می دهد ، به همین جهت به مبتلایان به دیابت توصیه می شود برای پیشگیری از سکته مغزی قند خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کنند.

کنترل کلسترول خون

کلسترول یا همان چربی خون یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز بروز سکته مغزی است.

کلسترول خون خطر ایجاد لخته خون در عروق قلبی و مغزی را تا چندین برابر افزایش می دهد.

کنترل فشار خون

متهم اصلی در بروز سکته مغزی فشار خون بالا است ، عواملی همچون تغذیه نامناسب ، کم تحرکی و … در افزایش فشار خون نقش دارند و با سبک زندگی صحیح می توان اقدام به کاهش و کنترل فشار خون در محدود طبیعی کرد.

ورزش کنید

انجام ورزش و داشتن تحرک بدنی خطر بروز سکته مغزی و ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی را تا حد زیادی کاهش می دهد ، افراید که بطور منظم ورزش می کنند بسیار کمتر از افراد کم تحرک به بیماری های قلبی و عروقی و همچنین سکته مغزی دچار می شوند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سکته مغزی – کاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی سکته مغزی – پیشگیری از سکته مغزی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ