توانبخشی پس از سکته مغزی برای کمک به تخفیف عوارض ایجاد شده برای بیماران ، بازیابی توانایی های از دست رفته و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی ارائه می شود.

سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی طولانی مدت بزرگسالان است که سالانه تعداد زیادی از افراد را درگیر عوارض خود می کند ، تعداد کمی برای این رویداد ناگهانی و اغلب فاجعه بار آماده می شوند، اما میزان توانبخشی دلگرم کننده است. در برخی موارد، آسیب سلول های مغزی ممکن است موقتی باشد و ممکن است با گذشت زمان دوباره به فعالیت خود ادامه دهد. در موارد دیگر، مغز می‌تواند عملکرد خود را سازماندهی مجدد کند و منطقه‌ ای از مغز ناحیه آسیب‌ دیده در اثر سکته مغزی را به عهده می‌ گیرد.

شرایط افراد پس از سکته مغزی بر اساس آمارها:

  • ده درصد از بازماندگان سکته مغزی تقریباً به طور کامل بهبود می یابند. ۱۰ درصد دیگر نیاز به مراقبت در خانه سالمندان یا سایر مراکز مراقبت طولانی مدت دارند.
  • یک چهارم با اختلالات جزئی بهبود می یابند.
  • چهل درصد دچار اختلالات متوسط تا شدید هستند.

توانبخشی پس از سکته مغزی

هدف بلندمدت توانبخشی کمک به بازمانده سکته مغزی است که تا حد امکان مستقل شود. در حالت ایده‌آل، این کار به‌گونه‌ ای انجام می‌ شود که حرمت را حفظ کرده و به بازماندگان انگیزه می‌دهد تا مهارت‌ های اساسی مانند حمام کردن، غذا خوردن، لباس پوشیدن و راه رفتن را دوباره یاد بگیرند.

توانبخشی معمولاً پس از سکته مغزی در بیمارستان شروع می شود. اگر وضعیت شما پایدار باشد، توانبخشی می تواند ظرف دو روز پس از سکته مغزی آغاز شود و پس از مرخص شدن از بیمارستان در منزل ادامه یابد. 

تیمی از متخصصان برنامه توانبخشی شما را برای کمک به شما در دستیابی به اهداف بهبود سکته مغزی برنامه ریزی می کنند. این تیم ممکن است شامل برخی از موارد زیر باشد:

متخصص مغز و اعصاب – متخصص در پیشگیری، تشخیص و درمان سکته مغزی و سایر بیماری های مغز و نخاع.

پرستار توانبخشی – به افراد دارای معلولیت کمک می کند و به بازماندگان کمک می کند تا مشکلات سلامتی مانند دیابت و فشار خون بالا را مدیریت کنند و با زندگی پس از سکته مغزی سازگار شوند.

فیزیوتراپیست – به مشکلات حرکت و تعادل کمک می کند و تمریناتی را برای تقویت عضلات برای راه رفتن، ایستادن و سایر فعالیت ها پیشنهاد می کند.

متخصص کاردرمانی – با استراتژی هایی برای مدیریت فعالیت های روزانه مانند غذا خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن، نوشتن و آشپزی کمک می کند. کاردرمانی یکی از ارکان اصلی برنامه توانبخشی پس از سکته مغزی است که توسط متخصصان ما بصورت کاردرمانی در منزل ارائه می شود.

متخصص گفتاردرمانی – به صحبت کردن، خواندن و نوشتن کمک می کند و استراتژی هایی را برای کمک به مشکلات بلع به اشتراک می گذارد.

متخصص تغذیه – به بازماندگان در مورد تغذیه سالم و رژیم های غذایی خاص کم سدیم، چربی و کالری آموزش می دهد.

مددکار اجتماعی – به بازماندگان کمک می کند تا در مورد برنامه های توانبخشی، ترتیبات زندگی، بیمه و خدمات پشتیبانی خانگی تصمیم بگیرند.

روانشناس اعصاب – بازماندگانی را که با تغییراتی در تفکر، حافظه و رفتار مواجه می شوند، تشخیص داده و درمان می کند.

 

مقالات مرتبط :

اهداف کاردرمانی پس از سکته مغزی

کاردرمانی پس از سکته مغزی در منزل

کاردرمانی در عوارض سکته مغزی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ