گفتاردرمانی برای سکته مغزی یکی از اصول مهم در توانبخشی مبتلایان به سکته مغزی در جهت کاهش مشکلات گفتاری و همچنین بهبود اختلالات بلع ناشی از سکته مغزی است.

اختلال تکلم همچون بریده بریده حرف زدن ، لکنت زبان ، نامفهومی گفتار و … و همچنین اختلال بلع و ناتوانی در غذا خوردن و نوشیدن مایعات از عوارض شایع سکته مغزی هستند که با گفتاردرمانی می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

سکته مغزی نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغز است که به دلیل اختلال و توقف خون رسانی به قسمت هایی از مغز رخ می دهد و منجر به بروز عوارض جسمی و حرکتی ، عوارض گفتاری ، اختلال بینایی ، اختلال بلع و … می شود.

با وجود اینکه این عراضه ممکن است در هر سنی رخ دهد اما میزان شیوع آن با افزایش سن بالاتر می رود.

سمت چپ مغز نقش اصلی را در گفتار فرد دارد و بروز آسیب در سلول های این قسمت از مغز منجر به بروز مشکلات گفتاری در فرد می شود.

ناتوانی در صحبت کردن روان و مفهوم برای اطرافیان از عوارض شایع این اختلال است که سبب بروز مشکلات ارتباطی برای فرد می شود، گفتاردرمانی برای سکته مغزی نقش مهمی در بهبود این اختلالات ایجاد شده دارد.

این عارضه مغزی در دو نوع شایع هموراژیک یا ایسکمیک رخ می دهد در نوع هموراژیک یکی از عروق خونی دچار آسیب و یا پراگی می شود و در نوع ایسکمیک یکی از عورق خون رسان به مغز به دلیل وجود خون دچار انسداد می شود که در این شرایط خون رسانی به سلول ها مغزی دچار اختلال شده و بسته به شدت این عارضه ، محل آن و همچنین زمانی که از بروز آن گذشته عوارضی را برای بیمار به همراه دارد.

گفتاردرمانی برای سکته مغزی

گفتار درمانی تا حد زیادی به فرد مبتلا به سکته مغزی کمک می کند تا بتواند بر مشکلات ایجاد شده غلبه کند و مشکلات کمتری را تجربه کند.

گفتار درمانی سکته مغزی با تمرکز بر درمان عوارض ایجاد شده پس از سکته مغزی به درمان آن ها کمک کرده و کیفیت زندگی فرد بیمار را افزایش می دهد.

لکنت زبان و بریده بریده حرف زدن و ناتوانی در ادا کردن کلمات می تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش داده و سبب ناتوانی فرد در برقراری ارتباط با اطرافیان خود می شود ، این وضعیت با جلسات منظم گفتاردرمانی قابل بهبود است.

اختلالات خواندن و نوشتن نیز از عوارضی هستند که در برخی بیماران مبتلایان دیده می شوند و با راهکارهای گفتاردرمانی برای سکته مغزی قابل درمان هستند.

تکنیک تنفس آگاهانه برای بالا بردن صدا ، استفاده از جملات کوتاه‌تر ، توصیف کلمات کلیدی و استفاده از زبان بدن از تمرینات اصلی گفتاردرمانی در مبتلایان به سکته مغزی هستند.

اختلال بلع غذا نیز از عوارض شایع سکته مغزی است که با تکنیک های گفتاردرمانی قابل درمان است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی سکته مغزی – گفتاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ