پارکینسون بیماری پیشرونده عصبی است که سیستم حرکتی و غیر حرکتی را در مغز انسان درگیر می نماید . با توجه به این موارد ، بیمار می تواند در حرکت و جابجایی، حرکات ریز و با مهارت و اجرای فعالیت های عملکردی با مشکل مواجه شود پس انجام کاردرمانی پارکینسون در منزل کمک بسیار زیادی به بیماران می نماید.

علی رغم اینکه دارو درمانی و درمان جراحی در ابتدا برای این بیماری استفاده می شده ، اما باز هم بیماران به صورت تدریجی ناتوانی ها را تجربه می کنند.

کاردرمانی پارکینسون در منزل یا در کلینیک توانبخشی پارکینسون یک هدف اصلی دارند و آن بازگرداندن بیمار به انجام کارهای روزانه خود می باشد.

 

کاردرمانی پارکینسون در منزل

کاردرمانی پارکینسون در منزل

بیماری پارکینسون چیست؟

آقای جیمز پارکینسون در دهه اول ۱۸۰۰ میلادی این بیماری را کشف کرد. بیماری پارکینسون نوعی بیماری نورولوژیک بوده  که ماهیت پیشرونده دارد و علی رغم درمان دارویی ممکن است بیمار ناتوانی هایی را تجربه نماید .

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون

علائم بیماری پارکینسون به دو قسمت حرکتی و غیر حرکتی تقسیم می شوند. علائم غیرحرکتی پارکینسون به ضایعات و آسیب های شناختی مربوط میشود مثل اختلال حافظه، ناتوانی در برنامه ریزی کارهای ساده ، که همه این موارد پیش آگهی بیماری را مسخص می نماید.

اختلال خواب و نوسان در خلق بیمار از دیگر علایم غیر حرکتی بیماری پارکینسون می باشد .

از علائم حرکتی بیماری پارکینسون می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  •  برادی کینزیا یا کندی حرکت که منشا این حالت در هیته های قاعده ای مغز می باشد.
  • ریجیدیتی با سفتی حرکت که فرد بیمار در برابر حرکت دادن اندتمخا بصورت غیر ارادی بسیار مقاومت می نماید .
  • ترمور یا لرزش در حالت استراحت.

دلایل بیماری پارکینسون

تحقیقات بسیاری نشان داده که تغییرات ک کاهش در سطح سلولی  substantia nigra که بخشی از هسته های قاعده ای مغز می باشد منجر به کاهش ترشح انتقال دهنده عصبی دوپانین میشود. که این کاهش منجر به کندی حرکتی در فرد مبتلا به پارکینسون می گردد.

دلایل مرگ سلولی در substantia nigra هنوز مشخص نیست . حدس بر این است که عوامل ژنتیکی و محیطی در این مورد دخیل هستند .

مطالعات اخیر نقش بیشتر عوامل ژنتیکی را مطح می کنند . تغییرات زیادی در مغز افراد مبتلا به پارکینسون به وجود می آید. دو مورد از این تغییرات عبارتند از :

  • تجمع lewy body ؛ این مواد میکروسکوپیک مارکر های اولیه بیماری پارکینسون هستند . تجمع این مواد یعنی شروع بیماری پارکینسون .
  • تجمع آلفا سینوکلئین در lewy body .

درمان بیماری پارکینسون

درمانهای دارویی رایج بیماری پارکینسون تجویز داروهای دوپامینرژیک و آنتی کولینرژیگ می باشد . Leodopa شایعترین داروی دوپامینرژیک می باشد .

تجویز دارو به بالاتر رفتن کیفیت زندگی بیمار کمک می کند .در زمان شروع علائم اولیه بیمار دارودرمانی و انجام کاردرمانی پارکینسون در منزل سبب میشود تا بیمار بتواند به راحتی زندگی عادی خویش را ادامه دهد .

در مراحل پیشرفته تر بیماری پارکینسون  ، بیماران با مشکلات شناختی، حرکتی و اجتماعی بیشتری مواجه می شوند و انجام کاردرمانی پارکینسون در منزل اهمیت بیشتری پیدا می کند تا حداقل بیمار از انجام کارهای روزمره وانماند.

کاردرمانی پارکینسون در منزل

برای اکثر مبتلایان به پارکینسون درمان چند گانه اجرا می شود که کاردرمانی پارکینسون در منزل بخشی از درمان این بیماران می باشد .

مهمترین نقش کارورمانی برای بیماران پارکینسون این است تا با انجام تمرین درمانی و آموزشهای لازم ، بیمار را در انجام فعالیت هایی که دوست دارد انجام دهد یاری نماید.

با انجام کاردرمانی، بیماران پارکینسون سعی می کنند تا زمانی که امکان دارد به کار کردن، انجام کارهای روزمره و سرگرمی ادامه دهند.

به طور خاص کاردرمانی، به بیماران آموزش می دهد تا برای انجام کارهای شخصی نظم دوباره پیدا کرده و یا با راه کارهای کمکی و تطابقی به راحتی بتوانند کارهای شخصی خود را انجام دهند.

به طور کلی علی رغم پیشرونده بودن بیماری پارکینسون ، کاردرمانی با کاهش استرس ناشی از ناتوانی ، بهبود قدرت عضلانی و کاهش سفتی بیماران ، کیفیت زندگی بیماران را بالا می برد.

برای دست یابی به اهداف مذکور کاردرمانگر با رویکرد های شناختی-ذهنی و حرکتی به مشکلات ذهنی و جسمانی غلبه می نماید.

همچنین کاردرمانگر با انجام برخی تغییرات به بیمار کمک می کند تا کارها را بهتر انجام دهد. برخی از این تغییرات عبارتند از ؛

  • تغییر ماهیت ، زمان و میزان فعالیت
  • جهت دهی فعالیتهای پیچیده به فعالیت های کوچک تر و راحت تر .
  • آسان کردن انجام کارهای روزانه
  • کمک به بیمار جهت جلوگیری از وقوع حادثه.

کاردرمانی پارکینسون در منزل به عنوان بخشی از درمان ، اثبات شده که می تواند بیمار را در انجام کارهای روزمره مستقل نگه دارد .

زمانیکه اثر دارد برای مهار بیماری کمتر می شود ، نقش کاردرمانی برای کنترل عوارض ثانوی ناشی از بیماری پارکینسون بسیار پر رنگ تر و مهمتر خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز کاردرمانی مهراد تماس حاصل فرمایید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در منزل – کاردرمانی پارکینسون – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در نارمک – کاردرمانی در تهرانپارس

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ