کاردرمانی دست جراحی شده کاری ظریف، پیچیده ، حساس و پر دقت است که باید توسط کاردرمانگر متبحر در زمینه کاردرمانی دست انجام شود . مرکز کاردرمانی دست متشکل از افراد کارآزموده و دوره دیده است که در مورد کاردرمانی دست جراحی شده،  به طور اختصاصی به توانبخشی دست مشغول هستند.

بهبودی دست جراحی شده هفته ها و ماه ها طول می کشد و ممکن است منجر به نا امیدی در فرد شود به خاطر داشته باشید که پروسه ترمیم دست بعد از جراحی کمی زمان بر خواهد بود .

کاردرمانی دست جراحی شده

کاردرمانی دست جراحی شده در کلینیک مهراد

 

اگر هنوز جراحی دست انجام نداده اید برنامه ریزی بهبودی دست خود را آهسته در نظر بگیرید و پس از جراحی دست جهت انجام تمرینهای دست ممارست داشته باشید .

کاردرمانی دست جراحی شده و توصیه های مهم

برای موفقیت پس از جراحی دست به توصیه های کاردرمانی دست جراحی شده در زیر توجه داشته باشید ؛

۱- در ابتدای آسیب دست، از اطرافیان کمک بگیرید

از دست دادن عملکرد دست برای یک دوره محدود بسیار چالش برانگیز است. شاید نتوانید رانندگی کنید و یا اشیا را با کمک دست آسیب دیده بلند کنید.قبل از عمل جراحی از دوستان یا خویشاوندان ‌کمک بگیرید .

بعد از جراحی توسط جراح مهمترین کار تمرکز بر انجام کاردرمانی دست خواهد بود.بعد از عمل جراحی هر چه سریعتر سعی کنید بهترین مرکز کاردرمانی دست را برای شروع هر چه سریعتر تمرینها انتخاب کرده و تمرینها را شروع نمایید .

۲- محیط منزل را برای بعد از عمل آماده کنید

زندگی بعد از جراحی دست بسیار راحت تر خواهد بود اگر تغییرات اندکی در محیط منزل ایجاد نمایید سعی کنید؛

 • وسایل خانه را درست بچینید و وسایل ضروری را دم دست بگذارید.
 • حوله و بالش را دم دست بگذارید تا به راحتی بردارید و به دست خود در مواقع ضروری استراحت دهید .
 • اگر نمیتوانید لیوان را بلند کنید از نی استفاده کنید .
 • اگر دستتان بسیار ناتوان است از غذای آماده استفاده کنید و در ظروف سبک نگه دارید
 • در نظر بگیرید درآوردن و پوشیدن کدام لباس برایتان راحت تر است از آنها استفاده کنید.
 • از شامپو خمیردندانی استفاده کنید که فشردن آنها راحت تر است .
۳- برای بعد از جراحی دست برنامه ریزی کنید

اگر تنها زندگی میکنید از یکی از دوستان خود بخواهید برای چند روز پس از عمل پیش شما در منزل باشد. زمانیکه اثر داروهای بیهوشی از بدنتان خارج شود درد شما شروع خواهد شد. پس حتما با پزشک خود در تماس باشید.

۴- زمان و محدودیت های خود را در نظر بگیرید

زمان بهبودی دست پس از جراحی به شدت ضایعه و جراحی بستگی دارد و برنامه کاردرمانی دست جراحی شده نیز بر اساس آن شروع خواهد شد .مثلا بهبودی و توانبخشی انگشتان دست بعد از ترمیم تاندون ۳ ماه به زمان نیاز دارد و بدست آوردن دامنه کامل حرکتی مفاصل انگشتان تا ۶ ماه ممکن است طول بکشد .

در طول دوره بهبودی باید کمی انتظارات خود را تعدیل کنید یعنی ممکن است تا مدت کوتاهی نتوانید تایپ کنید، رانندگی کنید ، کودک خود را در آغوش بگیرید. محدودیت ها را در نظر بگیرید تا مجددا به دست آسیب نرسد. کاردرمانگر دست نکات مورد نظر را به شما گوشزد خواهد کرد.

۵- برای کاهش درد برنامه داشته باشید

اینکه بیمار چقدر درد را تجربه کند به نوع آسیب و جراحی دست بستگی دارد. با پزشک خود در ارتباط باشید تا توصیه های لازم را در مورد داروی مورد نظر جهت تسکین درد به شما گوشزد نماید .

اگر بیمار جراحی ساده دست داشته باشد مانند جراحی تونل کارپ و یا انگشت ماشه ای که عوارض عمل تاندون دست کمتر است با مسکن های ساده درد تسکین می یابد .

جراحی های پیچیده تر مانند درمان چسبندگی تاندون دست  ممکن است تجویز مسکن، ضدالتهاب و آنتی بیوتیک لازم باشد .

۶- کاردرمانی دست جراحی شده را آغاز نمایید

جلسه اول کاردرمانی دست جراحی شده ارزیابی است. کاردرمانگر از بیمار در مورد کارهای روزمره سوال کرده تا سطح تمرین های دست را برای بیمار مشخص نماید .

کاردرمانگر دست با توجه به نوع آسیب ، جراحی و سبک زندگی برای بیمار برنامه درمانی و تمرینی مشخص می کند . برنامه های درمانی با هدف کاهش ورم ، کنترل درد، افزایش دامنه حرکتی مفاصل و بهبود قدرت عضلات ضعیف شده خوهاد بود.

بعد از اولین جلسه درمانی ، جلسات بعدی درمان بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه خواهد بود تا تمام تمرینات کاردرمانی دست جراحی شده به طور کامل انجام شود.

۷- در مود اسپیلنت خود آموزشهای لازم را فرا بگیرید

در طی دوره بهبودی بیمار حداقل به یک اسپیلنت برای محافظت از دست جرای شده  نیاز دارد . بیمارانی که طول دوره درمان آنها طولانی است ممکن است بیش از یک نوع اسپیلنت نیاز داشته باشند .

کاردرمانگر دست به بیمار راهنمایی های لازم را جهت خرید اسپیلنت مورد نظر خواهد گفت اما بهترین اسپیلنت آن نوع از اسپیلنت است کهدبرای بیمار ساخته شود و پیش ساخته نباشد.

در مورد نحوه نکهداری از اسپیلنت راهنمایی های لازم را دریافت نمایید مثلا حیت استحمام توسط کیسه نایلونی در برابر آب از اسپیلنت محافظت کنید .

۸- تمرینها و برنامه های درمانی خود را تکرار نمایید

کاردرمانگر دست ورزشهای مخصوص هر نوع ضایعه را به بیمار آموزش خواهد داد. همچنین بیماران می توانند به تمرینها و ورزشهای خود از برنامه های درمانی زیر بهره کافی را ببرند ؛

 • تحریک الکتریکی
 • گرمادرمانی
 • آموزشهای ارگونومیک
 • درمانهای دستی مانند ریلیز یا آزادسازی بافت نرم
 • مراقبت از زخم و بافت اسکار

همیشه سعی کنید کاردرمانگر دست متبحر را برای آسیب خود در نظر بگیرید تا در هر زمان تغییرات تدریجی دست و بهبودی دست را برای پزشک جراح گزارَ دهد .

با انتخاب کاردرمانگر دست متبحر به موفقیت برسید

جراحی دست کاری مشکل و دشوار است و برای بیمار با زحماتی همراه خواهد بود اما اگر مرحله به مرحله به سمت بهبودی و درمان کامل پیش روی داشته باشند ، بیماران عملکرد بهتر و درد کمتری را حین دوره بهبودی تجربه خواهد کرد .

اگر به دنبال مرکز تخصصی دست هستید با کلینیک کاردرمانی مهراد ( کاردرمانی در شرق تهران ) تماس حاصل فرمایید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی دست – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی خوب در شرق تهران – کاردرمانی در تهران پارس – کاردرمانی در مجیدیه – کاردرمانی در نارمک

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ