کاردرمانی در منزل بیمار ام اس یکی از راه کار و خدمات کاردرمانی است ، که مخصوص بیمارانی است که یا توانایی خروج از منزل ندارد و یا تمایل خروج از منزل کم است.

کاردرمانی در منزل نقش بسیار کمک کننده ای برای بیمار ام اس دارد ولی در نظر داشته باشید در پروسه درمان بیماری ام اس ، بهبودی بسیار سریع اتفاق نمی افتد.

کاردرمانی به بیمار کمک می کند علاوه بر مشکلات جسمانی ، مشکلات روحی ، خلقی ، هیجانی و عدم استقلال را بهبود بخشد.

بیماری ام اس در هر فرد اثرات متفاوتی می تواند بگذارد و دو بیمار شبیه به هم نیستند ، اما حداقل ام اس یک عضو بیمار را درگیر میکند.

بیمار ام اس ممکن است در یکی از موارد زیر مشکل داشته باشد ؛

 • اختلال تعادل
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعف عضلانی
 • خواب آلودگی
 • خستگی
 • مشکلات ادراری

در هر یک از مشکلات مذکور، کاردرمانی در منزل بیمار ام اس  به بیمار کمک میکند تا بتواند بر مشکلات غلبه نماید.

برای دست یابی به نتیجه قابل قبول باید کاردرمانی در منزل بیمار ام اس هفته ای ۳ بار انجام شود. برای این منظور حضور کاردرمانگر در منزل امری ضروری است.

کاردرمانی در منزل بیمار ام اس

کاردرمانی در منزل بیمار ام اس

کاردرمانی در منزل بیمار ام اس

کاردرمانگر با توجه به نیاز بیمار اهدافی را جهت تقویت عضلات ، رفع کوتاهی های عضلانی ، افزایش دامنه حرکتی مفاصل محدود شده تدوین می نماید تا توانمندی بیمار از نظر حرکتی بیشتر شود.

بسته به اینکه چه نوعی از ام اس فرد را مبتلا نموده و اینکه بیماری در چه مرحله ای است ، کاردرمانگر تمرینات متفاوتی را برای هر بیمار در منزل تدوین می نماید.

همچنین کاردرمانگر ممکن است آموزشهایی در حیطه های زیر به بیمار بدهد:

 • تمرینهای کششی برای عضلات تا اسپاسم بیمار کمتر شده و حرکات راحت تر انجام شود.
 • تمرینهایی جهت تقویت عضلات که هم توانایی های بیمار حفظ شود و به هماهنگی و تعادل بیمار کمک نماید.
 • تمرینهای مربوط به افزایش دامنه حرکتی مثل حرکات شانه و آرنج
 • آموزشهایی جهت جلوگیری از زمین خوردن
 • آموزش نحوه استفاده از انواع عصا ، ویلچر و دیگر وسایل کمکی.

اگر بیماری شما به حدی پیشرفت کرده که توانایی انجام کارها در منزل و محل کار دشوار است کاردرمانگر از تست های خاصی جهت ارزیابی استفاده کرده و پیشنهادات مقتضی را به شما خواهد داد.

به این نوع ارزیابی ، ارزیابی ظرفیت عملکردی گفته می شود بدین معنا که آیا بیمار ام اس توانایی انجام ۸ ساعت کار در طی یک روز را دارید یا خیر.

به غیر از موارد مذکور کاردرمانی سعی می کند تا راه انجام کارها را تغییر داده و ساده تر کند تا بیمار ام اس راحت تر بتواند کارها را در منزل و محیط کار انجام دهد.

در واقع کاردرمانی در منزل بیمار ام اس ، با این هدف که اتکای بیمار به دیگران کمتر شود پایه ریزی و برنامه ریزی می شود تا استقلال بیمار هر چه بیشتر حاصل گردد.

به طور کلی کاردرمانی به بیمار ام اس کمک می کند تا کارهایی نظیر ، خوردن ، آشامیدن ، نوشتن ، غذا خوردن ، حمام کردن، توالت رفتن ، انجام کارهای سرگرم کننده ، لباس پوشیدن و آرایش کردن را بیمار با راحتی انجام دهد.

همچنین کاردرمانگر به بیمار آموزش می دهد تا به چه نحوی محیط اطراف بیمار را متناسب با نیاز بیمار ام اس تطبیق دهد.

کاردرمانی ذهنی

بیماری ام اس می تواند تمرکز ، تفکر و حافظه بیمار را متاثر کند. اگر بیمار ام ای در موارد گفته شده مشکل داشته باشد ، باید کاردرمانی در منزل را با انجام کاردرمانی ذهنی یا شناختی تکمیل کرد .

کاردرمانی ذهنی شامل تکنینک های بهبود حافظ، توجه ، تمرکز است . هر کدام از موارد که در بیمار دچار مشکل شده باشد ، کاردرمانگر با برنامه ریزی دقیق به بهبودی آن کمک خواهد کرد.

تکنیک های کاردرمانی ذهنی ممکن است برای همه بیماران ام اس لازم نباشد، صرفا بیمارانی که نیاز به تقویت شناختی دارند می توانند از کاردرمانی ذهنی بهره ببرند.

گفتاردرمانی ام اس

اگر بیماری ام اس مشکلی در صوت و گفتار بیمار ایجاد کند گفتاردرمانی تکنیک های بهبود گفتار و بیان را برای بیمار آغاز خواهد کرد. همچنین ممکن است بیمار ام اس اختلال بلع  را نیز تجربه کند که در چنین مواردی هر چه سریعتر تکنیک های تقویت عضلات گلو باید توسط گفتاردرمانگر شروع شود.

گفتاردرمان علاوه بر صوت ، عضلات دهان و عضلات تنفسی و میزان حجم تنفسی را جهت بهبود گفتار ارزیابی نموده و در مواردی که نیاز به تقویت باشد توصیه های لازم را به بیمار خواهد کرد.

توانبخشی حرفه ای یا کاری

ممکن است بیمار ام اس در محیط کار و یا انجام بعضی از قسمت های محیط کار به دلیل بیماری توانایی انجام کار را نداشته باشد. کاردرمانی با اصلاح بعضی جنبه های کاری و آسان نمودن آن فالیت از طریق استفاده از وسایل تطابقی و تغییر روش انجام کار به بیمار ام اس کمک می نماید.

ممکن است برای بعضی از بیماران نیاز باشد به دلیل بیماری ام اس نوع شغل خود را تغییر دهند و یا با کمک کاردرمانگر از حقوق قانونی خود نسبت به تغییر شغل بهره مند شوند.

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ