کاردرمانی در ضایعه نخاعی

طناب نخاعی امتدادی از مغز ما است و اعصاب مورد نیاز برای انتقال پیام ها از مغز به بقیه بدن و بازگشت دوباره را در خود جای می دهد. هنگامی که نخاع آسیب می بیند، این پیام ها نمی توانند منتقل شوند که منجر به کاهش توانایی کنترل آزادانه حرکت می شود و مغز دوباره پیام های احساس را دریافت می کند.

میزان حرکت و احساس تغییر یافته به محل آسیب بستگی دارد و این ناحیه زیر آسیب است که تحت تأثیر قرار می گیرد. آسیب به نخاع می تواند در اثر ضربه ای مانند تصادف، عفونت یا بیماری ایجاد شود.

اگر آسیب در ناحیه گردن رخ دهد، احتمالاً هر ۴ اندام و احتمالاً برخی از عضلات تنه ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، به این حالت تتراپلژی می گویند. اگر آسیب در پشت باشد، احتمالاً پاها و احتمالاً برخی از عضلات تنه تحت تأثیر قرار می گیرند، به این حالت پاراپلژی می گویند.

شایع ترین مشکلات مرتبط با ضایعه نخاعی چیست؟

اثرات آسیب های نخاعی می تواند متفاوت باشد، اما کاهش حرکت باعث ایجاد چالش هایی در زندگی روزمره می شود. در زیر برخی از این چالش ها آورده شده است:

کاهش حرکت در اندام تحتانی احتمالاً نیاز به ویلچر دارد. این ممکن است به این معنی باشد که خانه یا ماشینی که قبلاً در دسترس بود اکنون چالش برانگیزتر است. وارد شدن به داخل خانه و اطراف آن، استفاده از حمام و توالت، جابه‌جایی از ویلچر روی تخت یا مبل همگی چالش‌هایی هستند که به وجود می‌آیند.

نقش‌های کاری قبلی ممکن است از نظر دسترسی چالش‌برانگیزتر باشند و الزامات و تغییرات نقش ممکن است نیاز به بررسی داشته باشند.

ورزش و سرگرمی ممکن است برای کاربر تمام وقت ویلچر از نظر دسترسی یا ماهیت فعالیت، مانند قایقرانی یا راگبی، چالش‌هایی را ایجاد کند.

اگر کنترل در مهارت های حرکتی ظریف دست ها کاهش یابد، فعالیت هایی که به این مهارت نیاز دارند ممکن است چالش برانگیز باشند. این شامل فعالیت هایی مانند شستن و لباس پوشیدن، تهیه غذا و تغذیه مستقل، نوشیدن، مدیریت توالت، استفاده از کنترل های خانگی مانند کلید، کنترل از راه دور، قفل پنجره ها یا تلفن های هوشمند است.

کاردرمانی در ضایعه نخاعی

دست درمانی
یک کاردرمانگر می‌تواند آتل‌ ها و تمرینات ورزشی ورزشی را برای بهبود عملکرد در مهارتهای حرکتی ظریف و جلوگیری از انقباض و  محدودیت های بیمار ارائه دهد.

توصیه های در ارتباط با محل زندگی
کاردرمانگران با بیماران ضایعه نخاعی در ارتباط با نحوه ایجاد تغییرات در محل زندگی برای کمک به کاهش چالش ها در زندگی روزمره کمک می کنند. 

توانبخشی
اهداف توانبخشی یک بیمار ضایعه نخاعی به همان اندازه که هستند منحصر به فرد هستند. یک کاردرمانگر این اهداف را در شروع ملاقات با بیمار شناسایی می کند و برنامه ای برای دستیابی به آنها با بیمار خود در نظر می گیرد. توانبخشی به دنبال آسیب نخاعی می تواند یک روند کند باشد که نیازمند خدمات کاردرمانی در ضایعه نخاعی بطور منظم است.

پشتیبانی حرفه ای
هنگامی که زمان مناسب باشد، یک بیمار ممکن است بخواهد به نوعی از شغل با حقوق یا داوطلبانه بازگردد. یک کاردرمانگر نقش های شغلی قبلی و مهارت ها و اهداف فعلی را تجزیه و تحلیل می کند و برنامه بازگشت به کار را با بیمار خود طراحی می کند.

تجهیزات
احتمالاً مواردی از تجهیزات تخصصی وجود دارد که برای کمک به بیمار ضایعه نخاعی برای دستیابی به پتانسیل‌های خود و استفاده حداکثری از توانایی مورد نیاز است. این ممکن است صندلی و تخت باشد یا ممکن است سیستم‌های کنترل محیطی باشد که به بیمار اجازه می‌دهد تلویزیون، رادیو، چراغ‌ها و … را از روی صندلی خود کار کند.

حل مسئله
کاردرمانگران به بیماران کم می کنند تا بر چالش‌هایی که آسیب نخاعی آنها برای زندگی آنها ایجاد می‌کند غلبه کنند. 

جابجایی 
اگر حرکت ارادی فرد کاهش یابد، ممکن است یک کاردرمانگر نیاز داشته باشد که چگونه افراد یا تجهیزات را می توان برای تسهیل حرکت بین صندلی چرخدار، تخت، توالت، حمام یا صندلی دوش استفاده کرد.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل خدمات کاردرمانی در ضایعه نخاعی و سایر مشکلات نورولوژیک را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در ضایعه نخاعی – کاردرمانی در منزل برای آسیب نخاعی – بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران – کاردرمانی آسیب نخاعی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ