کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی

سکته مغزی یک آسیب ناگهانی به بخشی از مغز است که با توقف جریان خون در شریان ایجاد می شود. سکته مغزی مناطقی از مغز را از اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز سلولهای مغز محروم می کند که به عملکردها و توانایی ها آسیب می رساند. سکته مغزی همچنان یک مشکل جدی سلامتی است که می تواند سبب بروز ضعف ، ناتوانی و اختلالات عملکردی شود.

مغز ما حرکات ما را کنترل می کند، خاطرات ما را ذخیره می کند و منبع افکار، احساسات و زبان ما است. مغز ما همچنین بسیاری از عملکردهای بدن مانند تنفس و هضم را کنترل می کند. سکته مغزی حمله مغزی نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به بخشی از مغز مسدود شود. سکته مغزی نیز زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود. در هر صورت، برخی از قسمت های مغز شما آسیب می بینند زیرا سلول های مغز شما نمی توانند اکسیژن مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت کنند. علاوه بر این، این آسیب می تواند منجر به ناتوانی طولانی مدت یا حتی مرگ شود.

انواع سکته مغزی

سکته مغزی ایسکمیک
تقریباً ۸۷ درصد سکته های مغزی سکته های ایسکمیک هستند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که جریان خون غنی از اکسیژن از طریق شریان به مغز مسدود شود.

سکته هموراژیک
سکته هموراژیک زمانی اتفاق می افتد که یک سرخرگ در مغز شما خون نشت کند یا پاره شود. سپس خون نشت‌شده فشار زیادی روی سلول‌های مغز شما ایجاد می‌کند که منجر به آسیب می‌شود.

سکته مغزی می تواند علائمی همچون ضعف و بی حسی در یک طرف صورت و بدن ، اختلال تکلم ، اختلال بلع غذا ، اختلالات شناختی و … را سبب شود.

پس از سکته مغزی اغلب بازماندگان دچار درجاتی از ضعف و مشکلات حرکتی می شوند و کاردرمانی بخش مهمی از برنامه درمان و توانبخشی سکته مغزی است که توسط متخصصان کاردرمانی در منزل ما ارائه می شود.

کاردرمانگران به بیماران پس از سکته مغزی کمک می کنند تا فعالیت های روزمره زندگی (ADLs) مانند نحوه دوش گرفتن، نظافت شخصی، لباس پوشیدن و تغذیه خود را دوباره یاد بگیرید.

کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی

کاردرمانگران در تمام جنبه های توانبخشی به بازماندگان سکته مغزی کمک می کنند و به کاهش محدودیت های حرکتی پس از سکته مغزی ، بهبود عملکرد حرکتی و کاهش وابستگی به دیگران و در نهایت بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.

کاردرمانی بر بهبود فعالیت های شخصی زندگی روزمره متمرکز بود، پس از سکته مغزی می تواند عملکرد را بهبود بخشد و خطر زوال این توانایی ها را کاهش دهد.

بیماران پس از سکته مغزی را بر اساس عوامل فردی، اجتماعی و محیطی ارزیابی می شوند.

مزایای کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی

  • تقوبت مهارتها برای بازگشت به فعالیت های روزانه با در نظر گرفتن توانایی های جسمی و ذهنی فرد
  • توصیه برای ایجاد تغییرات یا تطبیق‌هایی برای فعالیت‌ ها 
  • کمک به بهبود توانمندی ها برای انجام فعالیت های اجتماعی
  • تقویت مهارتهای رانندگی
  • آموزش به اطرافیان برای کمک به بیمار پس از سکته مغزی

کاردرمانی برای بیماران سکته مغزی می تواند شانس بهبودی را افزایش دهد. ثابت شده است که کاردرمانی در بهبود سکته مغزی موثر است. به چالش های فیزیکی، شناختی و عاطفی که همراه با سکته مغزی هستند می پردازد. کاردرمانگران برای کمک به بازماندگان سکته مغزی ضروری هستند تا در فعالیت‌هایی که می‌خواهند و باید انجام دهند و در نهایت به آنها تسلط پیدا می‌کنند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی – کاردرمانی برای سکته مغزی – درمان سکته مغزی با کاردرمانی – کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ