کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی در شرق تهران

 1. خانه
 2. مقالات
 3. کاردرمانی
 4. کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی در شرق تهران
کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی

کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی یکی از مهمترین اقدامات توانبخشی است. شروع تمرینهای کاردرمانی از اولین روزهای وقوع سکته مغزی می بایست درنظر گرفته شود.

اگر کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی شروع نشود چه مشکلاتی برای بیمار رخ خواهد داد؟ هزینه کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی چقدر است؟ آیا امکان انجام کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی در منزل وجود دارد؟ مدت زمان انجام کاردرمانی برای بیمار چند ماه است؟

برای دریافت سوالات بالا پیشنهاد می شود مقاله پیش رو را به دقت مطالعه نمایید .

سکته مغزی یکی از دلایل شایع ناتوانی در سراسر دنیا هر ساله به حساب می آید. سالانه حدکد ۸۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا دچار عارضه سکته مغزی می شوند، خواه برای اولین بار یا سکته مجدد.

افرادی که پس از سکته مغزی جان سالم به در می برند با مشکلات زیادی مواجه می شوند مثل ؛ کاهش هوشیاری، ضعف یا فلج کامل یک سمت بدن ، مشکلات گفتاری، ناتوانی در انجام کارهای شخصی و مشارکت اجتماعی.

کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی

هدف و تمرکز اصلی کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی بازگشت فرد به زندگی عادی قبل از سکته مغزی ، مشارکت در اجتماع از طریق کار و یا فعالیت و دست یابی به رفاه کامل می باشد .

متخصصین کاردرمانی با همکاری مراقبین بیمار و خانواده بیمار بهترین راه کار را جهت درمان و استقلال بیمار برنامه ریزی می کنند.

با توجه با وسعت آسیب در بیمار سکته مغزی ، نیاز ها و اهداف بیمار و مرحله ای از بهبودی که بیمار در آن قرار دارد، اهداف و خدمات کاردرمانی برای بیمار برنامه ریزی می شود. بخی از این اهداف عبارتند از :

 • بازآموزی در مورد مهارت های خودیاری و مراقبت های شخصی و انجام تطابقات محیطی در جهت سهولت انجام فعالیت های روزمره
 • توجه ویژه به ضعف های فعلی بیماران مثل ناتوانی های شناختی، ضعف های عضلانی ، فقدان حسی و دیگر مواردی که بیمار را از انجام کارهای روزمره ناتوان می کند.
 • باز آموزی مهارت های اجتماعی جهت ورود دوباره بیمار به اجتماع
 • انجام تمرینهای ویژه  و مخصوص یک مهارت خاص مثل غذا خوردن، اصللح و تطبیق محیط کار بیمار ، انجام فعالیت ها و تمرینها حتی برای بازگشت به اوقات فراغت و تفریح
 • ارزیابی و درمان اختلال بلع
 • ارزیابی جامع اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی
 • آموزش در مورد نحوه صحیح و سالم زندگی جهت جلوگیری از سکته مجدد.
 • ارزیابی های پیش از رانندگی در مورد بیمارانی که تمایل و توانایی کافی برای رانندگی کردن دارند.
کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی

کاردرمانی برای بیمار سکته مغزی

 

افزایش استقلال بیمار سکته مغزی

هدف اصلی کاردرمانی سکته مغزی این است که به بیمار این اطمینان خاطر را دهد که می تواند به حداکثر عملکرد بعد از سکته مغزی نیز دست یابد. از خدمات کاردرمانی که می توان پس از سکته مغزی برای بیمار فراهم نمود انجام کاردرمانی در منزل می باشد. خدمات کاردرمانی در منزل شامل ارزیابی وضعیت زندگی، تجویز تجهیزات کمکی و انجام تمرین درمانی جهت بالا بردن کیفیت زندگی بیمار می باشد.

از تجهیزات کمکی داخل منزل میتوان به بالابر ویلچر ، بالابر داخل هر اتاق، مهیا کردن رمپ و دیگر وسایل کمکی اشاره نمود.

برای انتخاب وسیله کمکی، ابتدا کاردرمانگر با توجه به وضعیت جسمانی مثل قدرت عضلانی و دامنه حرکتی،وضعیت شناختی  و هماهنگی حرکتی بیمار ، ارزیابی های لازم را انجام داده و سپس مناسب ترین وسیله کمکی را تجویز می نماید.

بازگرداندن تحرک و انجام جابجایی برای بیمار سکته مغزی اولین هدف کاردرمانی است، اما بسیاری از بیماران تمایل دارند که بتوانند رانندگی هم انجام دهند.

برای انجام رانندگی، کاردرمانگر باید ارزیابی های اولیه جهت توانمندی های لازم را برای بیمار سکته مغزی انجام دهد. موارد لازمه جهت ارزیابی عبارتند از ؛ ارزیابی جسمی  ذهنی و ادراک بینایی حرکتی.

ارزیابی جاده ای تمام مواردی که جهت رانندگی لازم است را شامل می شود مثل ؛ سرعت عکس العمل نشان دادن، تغییر مسیر ، پارک کردن و تبعیت از قوانین رانندگی.

از وسایل تطابقی و کمکی که میتوان برای رانندگی درنظر گرفت میتوان به دستگیره فرمان جهت تسهیل گرفتن با دست مبتلا و شتاب دهنده عکس العمل پا برای پای ضعیف شده استفاده کرد.

نتیجه گیری نهایی

کاردرمانگر به اهمیت ارتباطات اجتماعی ، استقلال ، زندگی سالم و رفاه کامل بیمار بعد از سکته مغزی به طور دقیق و جامع اشراف دارد و سعی بر این دارد تا با آموزش به بیمار و اطافیان بیمار بهترین نتایج را در به دست آوردن موارد فوق حاصل نماید.

آموزشهای لازم به بیمار و اطرافیان بیمار عبارتند از ؛

 • راه کار های تطابقی و پذیرش ضعف حاصل از سکته مغزی برای بیمار
 • ارتقای سلامت روان بیمار سکته معزی و اطرافیان بیمار سکته مغزی
 • آمورش به بیمار جهت کاهش احتمال ابتلای مجدد سکته مغزی
 • آموزش تمرین درمانی متناسب با شرایط بیمار
 • آموزش تغذیه سالم
 • آموزش مجدد ارتباطات جنسی بعد از سکته مغزی

سکته مغزی می تواند برای مدت بسیار طولانی ناتوانی هایی ایجاد نماید و بیمار را از زندگی عادی و مستقل محروم نماید.

کلینیک توانبخشی مهراد با کادری مجرب و تجربه ای بالا در  انواع سکته مغزی، حداکثر کمک و راهنماییهای لازم را دراین خصوص ارائه می نماید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سکته مغزی – کاردرمانی در منزل – درمان در منزل – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در تهرانپارس – کاردرمانی در مجیدیه

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ