کاردرمانی ام اس در منزل یا مولتیپل اسکلروزیس یکی دیگر از خدمات کاردرمانی در حیطه بیماریهای مغز و اعصاب می باشد.

ام اس یک نوع بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را در گیر کرده ، مزمن بوده و غالبا پیشرونده است که بین سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی شروع می شود.

علی رغم اینکه ام اس ناتوانی هایی را برای فرد مبتلا ایجاد میکند ولی امید به زندگی را کاهش نمیدهد .در نتیجه بیمار مبتلا به ام اس درجاتی از ناتوانی را تجربه کرده که باید با توجه به سطح توانمندی زندگی را ادامه دهند.

کاردرمانی ام اس در منزل یا کلینیک کاردرمانی بخشی از کار تیم پزشکی بوده که هر چه سریعتر آغاز شود اثرات درمانی بهتری خواهد داشت.

تمرکز کاردرمانی ام اس

همانطوری که از اسم کاردرمانی مشخص است ، کاردرمانی بر روی “کار” ، یا فعالیت هایی که روزانه فرد در خانه ، محیط کار و اجتماع سر و کار دارد تمرکز کرده و سعی بر انجام فعالیت های بیمار به صورت مستقل دارد.

کاردرمانگر مشکلات عملکردی بیمار را شناسایی و ارزیابی نموده و در سه حیطه کاری وسیع مداخلات درمانی را در نظر میگیرد؛

  • فعالیت های خودیاری : مانند جابجایی بیمار ، لباس پوشیدن ، حمام کردن ، آرایش کردن ، غذا خوردن و ….
  • فعالیت های سازنده : مانند کار کردن ، مدیریت منزل ، مراقبت و فعالیت های داوطلبانه
  • فعالیت های تفریحی : مانند فعالیت های اجتماعی و تفریحی

تمرکز کاردرمانی بر این است تا بیمار ام اس بتواند در انجام فعالیت های گفته شده هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

بعد از ارزیابی کاردرمانگر از مشکلات و سطح توانایی های بیمار ، درمان در جهت رفع یا کاهش مشکلات و افزایش توانمندی های بیمار شروع می شود .

درمان های کاردرمانی ام اس در منزل  شامل درمان های پیشگیرانه ، مشاوره ای ، جبرانی که در جهت انجام مستقیم یک فعالیت باشد خواهد بود .

هدف اصلی کاردرمانی ام اس حفظ و نگهداری سطح توانمندی های فعلی بیمار خواهد بود .

کاردرمانی ام اس در منزل

 

کاردرمانی ام اس در منزل

برای انجام کاردرمانی در منزل ، ابتدا پزشک متخصص با توجه به وضعیت بیمار ام اس ، دستور انجام کاردرمانی را برای بیمار نسخه می نماید. برای انجام کاردرمانی با توجه به سطح توانایی حرکتی بیمار و تمایل بیمار و خانواده ، می توان خدمات کاردرمانی در منزل را  برای بیمار آغاز نمود.

بعد از دریافت دستور پزشک، کاردرمانگر در ابتدا آموزش نحوه انجام فعالیت هایی که بیمار در انجام آنها مشکل دارد را شروع می نماید.

برای انجام ارزیابی  دقیق تر در این حیطه کاردرمانگران معمولا از معیار های ارزیابی خاصی مثل  Canadian Occupational Performance Measure استفاده میکنند.

بعد از مشخص شدن فعالیتی که بیمار باید انجام دهد، کاردرمانگر مواردی را که انجام آن فعالیت را محدود می نماید شناسایی کرده و مرتفع می نماید و حمایت های لازم را برای انجام آن فعالیت انجام خواهد داد.

مهمترین فاکتورهایی که کاردرمانگر در نظر میگیرد عبارتند از فاکتورهای فردی، محیطی و کاری :

  1. فاکتورهای فردی ؛ مانند علائم بیماری ام اس، توانایی های فردی ، میزان خستگی، توانایی های ادراکی و شناختی ، مشکلات هیجانی عاطفی و روانشناختی و دانش کافی برای انجام یک فعالیت .
  2. فاکتورهای محیطی ؛ عوامل فیزیکی محیط مانند نحوه دسترسی به یک وسیله ،  عوامل اجتماعی محیط مانند میزان و نحوه حمایت اطرافیان ، عوامل فرهنگی محیط مانند  ارزشها و انتظارات و مشکلات اقتصادی اجتماعی مثل هزینه درمان
  3. فاکتورهای کاری ؛ مانند نیاز های جسمانی برای انجام یک فعالیت ، پیش نیاز های ذهنی و ادراکی انجام یک فعالیت ، مراحل و توالی انجام کار ، فاکتور های زمانی انجام کار مانند مدت زمان انجام یک کار و استفاده از وسایل کمکی حین انجام کار .

با توجه به اینکه کاردرمانگر در چه حیطه ای از کاردرمانی تخصص بیشتری داشته باشد ( ذهنی، جسمی ،روانشناختی) و یا اینکه مشکل بیمار در کدامیک از فاکتورهای ذکر شده نیاز به کمک ببشتری داشته باشد ، برنامه درمانی یا همان کاردرمانی ام اس در منزل برنامه ریزی و آغاز می گردد.

سطح تمرینات برنامه ریزی شونده، با توجه به محیط زندگی و کار بیمار ، میزان ناتوانی و توانایی بیمار، بسیار متفاوت می تواند باشد.

اگر امکان ویزیت و ارزیابی حضوری مقدور نباشد ، از طریق مصاحبه با بیمار ، اطرافیان و یا مراقب بیمار اطلاعات لازم از محیط زندگی بیمار و توانایی های بیمار واصل شده و برنامه درمانی طرح ریزی می گردد.

مداخلات کاردرمانی

نتایجی که به واسطه ارزیابی بیمار بدست آمده است برای تبیین و برنامه ریزی درمان استفاده می گردد.

کاردرمانی ام اس در منزل بر یکی از اصول زیر تاکید دارد ؛ پیشگیری از بیماری ، آموزش و مدیریت بیماری ، جبران توانایی های محدود شده یا از دست رفته و یا حفظ و نکهداری مهارت های موجود.

کاردرمانگر به بیمار ام اس کمک می کند تا بتواند استقلال عملکرد را از طریق  آموزش مهارت های مدیریت نفس حفظ نماید و با آموزش مهارت های شناختی فعالیت های جبرانی را تعلیم می دهد.

اینکه بیمار ام اس تا چد بتواند مداخلات کاردرمانی را انجام داده و در فعالیت ها و تمرینها مشارکت نماید به سطح و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد .

همزمان با تشخیص بیماری ام اس ، تدوین برنامه های درمانی جهت جلوگیری از عوارض ثانویناشی از بیماری ام اس امری حیاتی است . برای مثال اگر بیماری فرد را در محیط کار از انجام کارهایش محدود نموده کاردرمانگر با ارزیابی و تغییرات لازم در محیط کار ، سعی بر بازگشت تستقلال بیمار می نماید.

تغییرات در وسایل و تجهیزات کاری و استفاده از تکنولوژی های کمکی و همچنین تدوین برنامه تمرین درمانی و کاردرمانی ام اس در منزل و محیط کار مهمترین راه های کسب استقلال در بیمار ام اس می باشد.

در مراحل پیشرفته و وخیم بیماری ، حفظ و نگهداری میزان توانایی بیمار و استفاده از راه کارهای جبرانی مهمترین مداخلات کاردرمانی در بیماری ام اس می باشد. مثلا استفاده از عصا یا واکر برای جبران تعادل از دست رفته و بسیاری مثال دیگر.

 

برای کسب مشاوره بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی ام اس – درمان ام اس – توانبخشی ام اس – کاردرمانی ام اس در شرق تهران – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی در نارمک – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی خوب در تهرانپارس

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ