کاردرمانی اختلالات مخچه ای در منزل توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران ارائه می شود.

کاردرمانی در منزل به افراد کمک می کند تا با کمک به آنها در ایجاد مهارت ها و استراتژی هایی که برای انجام فعالیت هایی که برایشان مهم است، به استقلال برسند. کاردرمانگران با افراد در هر سنی که دارای طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله اختلالات مخچه هستند کار می کنند.

اختلالات مخچه گروهی از شرایط هستند که مخچه، بخشی از مغز که مسئول هماهنگی، تعادل و کنترل حرکتی است را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلالات می توانند طیف وسیعی از علائم از جمله دست و پا چلفتی، لرزش، مشکل در راه رفتن و صحبت کردن و مشکلات حرکات چشم را ایجاد کنند.

علل اختلالات مخچه

 • ناهنجاری های مادرزادی: این اختلالات از بدو تولد وجود دارند و می توانند ناشی از نقایص ژنتیکی، عفونت های دوران بارداری و یا عوامل دیگر باشند.
 • آتاکسی ارثی: اینها اختلالاتی هستند که از والدین به فرزندان منتقل می شوند. بیش از ۴۰ نوع مختلف آتاکسی ارثی وجود دارد که هر کدام علائم منحصر به فرد خود را دارند.
 • شرایط اکتسابی: این اختلالات می تواند در هر سنی رخ دهد و می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله سکته مغزی ، ضربه به سر، تومورها، عفونت ها و اختلالات متابولیک باشد.

علائم اختلالات مخچه بسته به علت اختلال و شدت آسیب مخچه می تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال، برخی از رایج ترین علائم عبارتند از:

 • آتاکسی: این یک اصطلاح کلی برای عدم هماهنگی است. افراد مبتلا به آتاکسی ممکن است در راه رفتن، ثابت ایستادن و انجام حرکات پیچیده مشکل داشته باشند.
 • لرزش: لرزش حرکات تکان دهنده غیرارادی است که می تواند دست ها، پاها، سر و صدا را تحت تاثیر قرار دهد.
 • دیزآرتری: این یک اختلال گفتاری است که باعث اختلال در گفتار می شود.
 • نیستاگموس: این حرکت غیرارادی چشم است که می تواند دید را دشوار کند.

کاردرمانی اختلالات مخچه ای در منزل

کاردرمانی اختلالات مخچه ای در منزل

ارگو تراپیست رضا مقتدایی

کاردرمانگران می توانند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه کمک کنند تا علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. مداخلات OT معمولاً بر روی حوزه های زیر تمرکز دارند:

 • تعادل و هماهنگی: کاردرمانگران می تواند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه تمرینات و راهکارهایی برای بهبود تعادل و هماهنگی آنها آموزش دهد. این می تواند به آنها کمک کند تا خطر سقوط را کاهش دهند و توانایی خود را برای انجام فعالیت های روزانه مانند پیاده روی، لباس پوشیدن و غذا خوردن بهبود بخشند.
 • مهارت های حرکتی ظریف: OT می تواند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه کمک کند تا مهارت های حرکتی ظریف خود را بهبود بخشند، مانند هماهنگی دست و چشم و مهارت. این می تواند به آنها در کارهایی مانند نوشتن، استفاده از ظروف و بستن دکمه های لباس کمک کند.
 • پردازش حسی: OTs می تواند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه کمک کند تا استراتژی هایی برای مدیریت ورودی حسی ایجاد کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا اضافه بار حسی را کاهش دهند و توانایی تمرکز و حضور را بهبود بخشند.
 • فعالیت های روزمره زندگی (ADLs): متخصصان کاردرمانی اختلالات مخچه ای در منزل می توانند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه راهبردهایی را آموزش دهند تا برنامه های روزمره خود را با نیازها و توانایی های فردی خود تطبیق دهند. این می تواند به آنها کمک کند تا استقلال را در خانه و اجتماع خود حفظ کنند.

علاوه بر این مداخلات خاص، متخصصان کاردرمانی همچنین می توانند به افراد مبتلا به اختلالات مخچه کمک کنند تا مهارت ها و استراتژی های خود مدیریتی را برای مقابله با وضعیت خود توسعه دهند. این می تواند شامل آموزش تکنیک های آرام سازی، نحوه مدیریت استرس و نحوه برقراری ارتباط موثر با متخصصان توانبخشی به آنها باشد.

کاردرمانی می تواند بخش ارزشمندی از برنامه درمانی افراد مبتلا به اختلالات مخچه باشد. با کمک به افراد برای توسعه مهارت‌ها و استراتژی‌هایی که برای مدیریت علائم و شرکت در فعالیت‌های معنادار نیاز دارند، OT می‌تواند کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد و به آنها کمک کند مستقل زندگی کنند.

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ