فواید کاردرمانی سالمندان

متخصصان کاردرمانی به سالمندان کمک می کنند تا به کیفیت زندگی بهتری دست یابند و آنها را قادر می سازند تا استقلال خود را که در زندگی روزمره مورد نیاز است، بازیابند. 

کاردرمانی (OT) نوعی درمان است که برای کمک به افراد در تمام مراحل توسعه، حفظ یا بازیابی مهارت های لازم برای انجام فعالیت های روزمره زندگی (ADLs) طراحی شده است.

هر بیمار متفاوت است، بنابراین برنامه های درمانی به نیازهای خاص بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال، یک سالمند مبتلا به بیماری پارکینسون در مقایسه با فردی که از یک آسیب جدی سقوط در خانه خود بهبود می‌یابد، به کاردرمانی متفاوتی نیاز دارد.

علاوه بر این، کاردرمانگران به تیم مراقبت از بیمار آموزش می‌دهند و با آنها کار می‌کنند. این یک گام حیاتی برای اطمینان از دریافت مراقبت مناسب برای کمک به بیمار برای رسیدن به اهداف شخصی خود است.

فواید کاردرمانی سالمندان

غلبه بر چالش های زندگی روزمره
برای سالمندانی که پس از یک بیماری یا آسیب بهبود می یابند، انجام فعالیت های روزمره می تواند چالش برانگیز باشد. این شامل همه چیز است، از حمام کردن، لباس پوشیدن، و نظافت تا غذا خوردن، توالت رفتن و مدیریت خانه. هنگامی که سالمندان قادر به انجام این وظایف روزانه نباشند، این می تواند منجر به احساس ناامیدی و حتی خجالت شود. سالمندان ممکن است کمتر با دیگران معاشرت کنند و کارهایی را که دوست دارند انجام دهند، که ممکن است منجر به احساس افسردگی و تنهایی شود.

برای کمک به غلبه بر این چالش های روزانه، کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا یاد بگیرند که چگونه تمرینات و تکنیک های توانبخشی را انجام دهند که تکمیل ADL را برای بیماران آسان تر می کند. این فعالیت های زندگی روزمره شامل پیاده روی، لباس پوشیدن، حمام کردن، غذا خوردن و توالت کردن است.

متخصصان کاردرمانی به سالمندان کمک می کنند تا مهارت های حرکتی پایه، قدرت، مهارت، دامنه حرکت و تحرک خود را بهبود بخشند. با بهبود تدریجی این مهارت‌ های کلیدی، بیماران انجام وظایف روزمره را آسان‌تر می‌کنند و استقلال خود را که شایسته آن هستند، با خیال راحت به دست می‌آورند.

پیشگیری از سقوط
بر اساس آمارها از هر ۴ بزرگسال بالای ۶۵ سال، ۱ نفر هر ساله به دلیل مشکلات تعادلی سقوط می کند. واضح است که پیشگیری از سقوط به اولویت اصلی سالمندان امروزی تبدیل شده است. به هر حال، زمانی که یک فرد مسن زمین بخورد، خطراتی برای سلامتی وجود دارد.

یکی از فواید کاردرمانی سالمندان این است که این متخصصان می توانند به سالمندان تکنیک ها و تمرینات ویژه ای را آموزش دهند که برای بهبود تعادل، تقویت عضلات و جلوگیری از سقوط در آینده طراحی شده است. هنگامی که تعادل و قدرت آنها بهبود یابد، بیماران راه رفتن و حفظ مرکز ثقل خود را آسان تر می کنند.

بهبود بینایی و حافظه
تخمین زده می شود که از هر ۳ سالمند ۱ نفر که ۶۵ سال یا بیشتر دارند نوعی از دست دادن بینایی یا بیماری چشمی دارند. سالمندانی که از کاهش بینایی یا بیماری‌ های چشمی رنج می‌برند ممکن است با انجام فعالیت‌ های روزمره دست و پنجه نرم کنند، که می‌تواند احتمال ابتلا به مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی را افزایش دهد.

کاردرمانگران می توانند با انجام فعالیت هایی که برای بهبود بینایی آنها طراحی شده است، به سالمندان با مشکلات بینایی کمک کنند. به طور خاص، یک درمانگر ممکن است فعالیت هایی را برای بهبود دید ادراکی، تشخیص الگو و آگاهی بینایی بیمار توصیه کند. جدای از فعالیت‌ ها، درمانگران ممکن است پیشنهاداتی را برای ایمن‌ تر کردن خانه بیمار ارائه دهند و در نتیجه به بیمار کمک کنند تا بر چالش‌های روزمره با کاهش بینایی غلبه کند.

برخی از افراد ممکن است از شنیدن این موضوع که کاردرمانی نه تنها به بهبود سلامت جسمی بیمار، بلکه سلامت روانی آنها نیز کمک می کند، شگفت زده شوند. هنگامی که یک درمانگر با بیماران خود ملاقات می کند، توانایی های شناختی آنها را ارزیابی می کند و سپس یک برنامه مراقبت شخصی بر اساس نیازهای آنها ایجاد می کند. درمانگران می‌توانند برنامه‌ای طراحی کنند تا نقاط قوت بیمار را حفظ کرده و در زمینه‌های بهبود کار کنند.

کاردرمانگران نقش کلیدی در کمک به سالمندان برای بازیابی مهارت های حافظه مورد نیاز در زندگی روزمره ایفا می کنند.

افزایش استقلال
از دیگر فواید کاردرمانی سالمندان کمک به افزایش استقلال فرد سالمند در انجام فعالیت هایش است. هدف اولیه کاردرمانی کمک به بیماران برای بازیابی مهارت های مورد نیاز در زندگی روزمره است تا بتوانند به استقلال برسند. درمانگران به دقت نیازهای سلامتی هر بیمار را ارزیابی می کنند و یک برنامه مراقبتی ایجاد می کنند که به بیماران کمک می کند بر چالش های روزانه خود غلبه کنند. از طریق ترکیبی از آموزش، مراقبت و حمایت، درمانگران می توانند به بیماران در دستیابی و حفظ اهداف خود کمک کنند.

 

کلمات مرتبط :

فواید کاردرمانی سالمندان – کاردرمانی برای سالمندان در منزل – بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران – کاردرمانی پس از سکته مغزی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ