یکی از فواید کاردرمانی دست پس از جراحی کاهش طول درمان دست می باشد .علاوه براین بازگشت سریع به کار که یکی از موارد مهم در جوامع امروزی است از دیگر فواید کاردرمانی دست می باشد.مراجعه بیماران به کاردرمانی دست پس از جراحی های ارتوپدی یکی از شایعترین مراجعات به مراکز کاردرمانی دست می باشد.

کاردرمانی دست پس از جراحی

کاردرمانی دست پس از جراحی

کاردرمانی دست پس از جراحی

کاردرمانگر دست و کاردرمانی دست معمولا با اختلالات و آسیب هایی سر و کار داردند که مربوط به اندام فوقانی از شانه تا انگشتان دست می شود . این اختلالات و موارد عبارتند از :

کاردرمانگر دست با جراح دست ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد تا نتایج کاردرمانی دست پس از جراحی هر چه مطلوب تر باشد. جهت ترمیم و بهبودی دست پس از جراحی گایدلاین ها و پروتوکل های استانداردی وجود دارد تا دامنه حرکتی دست و عملکرد دست کامل برگردد.معمولا هر جراح برای جراحی دست از روش منحصر به فرد خود استفاده میکند و می بایست کاردرمانی دست پس از جراحی هم با مشورت جراح انجام شود .

پس از جراحی کاردرمانگر دست محل جرای و بخیه را ویزیت میکند و اسپیلنت موقت را کنار گذاشته و بسته به نوع جراحی یک اسپیلنت مخصوص برای بیمار تجویز می نماید . دامنه حرکتی مفاصل ارزیابی می شوند و ورزشهای اولیه پس از جراحی به بیمار آموزش داده می شود .

ویزیت های بعدی بیماران بسته به نوع آسیب و جراحی انجام شده برای بیماران برنامه ریزی می شود . برنامه درمان در مراحل بعد به میزان پیشرفت و بهبودی بیمار بستگی دارد.برنامه های درمانی عبارتند از :

 • کشش آرام و ملایم
 • ماساژ بافت اسکار
 • رها سازی بافت نرم
 • تقویت عضلات ضعیف شده
 • متحرک سازی مفاصل
 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل

مطالعات مختلفی در نقاط مختلف دنیا و دانشمندان مختلف نشان داده که کاردرمانی دست پس از جراحی و انجام تمرینات دست پس از جراحی میزان موفقیت عمل جراحی را افزایش داده و نتایج مطلوب تری برای بیمار حاصل می گردد. ورزشهای مربوط به هر آسیب و جراحی ، مختص خود آن مشکل بوده که توسط کاردرمانگر به بیمار آموزش داده میشود. کاردرمانگر دست می بایست با روشهای جراحی ،و پروتوکل جراحی دست آشنایی کامل داشته باشد و در زمان مناسب ورزشهای های مربوطه را آموزش دهد .

خدمات کاردرمانی دست برای بیماران

این خدمات عبارتند از :

 • درمان بدون جراحی
 • کمک به کاهش در های مزمن و دردهای حاد
 • کمک به کاهش حساسیت پس از آسیب عصب
 • کمک به عملکرد مجدد پس از آسیب عصب
 • آموزش ورزشهای لازمه در منزل در جهت تقویت عضلات و بهبود دامنه حرکتی
 • آموزش ساخت و تجویز اسپیلنت
 • کمک به بازگشت مجدد به کار

بازگشت به کار

کاردرمانگر میتواند جهت بهبود حال بیمار با کارفرمای بیمار مکاتبه کرده و مشکلات فعلی بیمار را برای او شرح داده و پیشنهاد تغییر وظایف محوله را برای او توضیح دهد تا آسیب مجدد برای بیمار پیش نیاید .

بسته به نوع جراحی انجام شده برای بیمار ، به عنوان مثال جراحی پس از  شکستگی استخوانهای دست یا جراحی پس از  آسیب تاندونهای دست (خم کننده یا باز کننده )، ۸ هفته تا ۱۲ هفته بعد از جراحی شروع مجدد کارها را میتوان انجام داد و انجام کارهای سنگین تر را میتوان ۴ ماه بعد از جراحی آغاز نمود.

انتظارات از کاردرمانی دست پس از جراحی

بهبود عملکرد دست پس از جراحی دست عمدتا به نوع جراحی دست و وضعیت زمینه ای دست قبل از جراحی بستگی دارد. گاهی اوقات برای بهبود عملکرد دست ناچار به جراحی مجدد دست می شوند. دست عضو بسیار ظریف و پیچیده بدن انسان می باشد. درد خفیف تا شدید ممکن است پس از جراحی دست برای هر بیپتری اتفاق بیفتد که در این مواقع استفاده از مسکن تحت نظر پزشک جهت تسکین و تخفیف درد استفاده می شود .

چک لیست موارد زیر ممکن است پس از جراحی توسط کاردرمانی دست برای بیمار تجویز شود :

 • بی حرکتی دست توسط بانداژ یا اسپیلنت. مدت زمان بی حرکتی را جراح به کاردرمانگر توضیح می دهد . در مواردی که چندین جراحی بر روی بیمار انجام شده توصیه به استفاده از اسپیلنت در شبها هم پیشنهاد می گردد تا اطمینان بیشتری از عدم آسیب به دست حاصل گردد.
 •  اعمال محدودیت حرکت در بعضی از فعالیت ها تا آسیبی به دست جراحی شده وارد نشود.
 • کاردرمانی دست جهت تقویت عضلات ضعیف شده .

در بسیاری از بیماران جراحی ابتدای درمان می باشد. درمان سریع و به موقع با کاردرمانی دست جهت بدست آوردن عملکدد امری ضروری است . پیروی ازدستورات کاردرمانگر و پزشک جراح، بعد از جراحی دست، نقش موثری در موفقیت کاردرمانی دست پس از جراحی دست دارد.

 

کلینیک کاردرمانی مهراد واقع در نارمک به عنوان مرکز تخصصی دست سعی براین دارد تا با توجه به محدودیت های بیمار بهترین راه کارهای کاردرمانی دست پس از جراحی را برای بیماران فراهم آورد .کاردرمانی دست در مواقعی که کار تیمی بین ، جراح دست ، کاردرمانگر و بیمار برقرار شود بهترین اثربخشی را دارد . هدف اصلی ما بازگرداندن بیمار به انجام فعالیتهای روزانه است .در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد کاردرمانی دست با ما تماس بگیرید.

کلینیک کاردرمانی مهراد واقع در نارمک و با دسترسی آسان برای اهالی محترم مناطق رسالت ، هنگام ، مجیدیه ، فرجام ، تهرانپارس ، سبلان ، نظام آباد ، تسلیحات ، تهران نو ، نیروی هوایی، پیروزی ، پاسداران ، شمس آباد و امام حسین با وسایل اختصاصی کاردرمانی دست به عنوان مرکز تخصصی دست آماده ارائه خدمات به بیماران با مشکل ناتوانی در عملکرد دست پس از شکستگی ، آسیب تاندون دست ، سکته مغزی ، ضربه مغزی ، ضایعه نخاعی ، ام اس ، تومور مغزی ، تومور نخاعی و پارکینسون می باشد.

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ