عوارض سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به بخشی از مغز قطع یا کاهش می یابد و از دریافت اکسیژن و مواد مغذی بافت مغز جلوگیری می کند. سلول های مغز در عرض چند دقیقه شروع به مردن می کنند.

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است و درمان فوری بسیار مهم است. اقدام به موقع می تواند آسیب مغزی و سایر عوارض را کاهش دهد.

خبر خوب این است که در حال حاضر تعداد کمتری از افراد در اثر سکته مغزی نسبت به گذشته جان خود را از دست می دهند. درمان‌های مؤثر همچنین می‌توانند به پیشگیری از ناتوانی ناشی از سکته کمک کنند.

علائم سکته مغزی

اگر ممکن است شما یا کسی که با او هستید سکته کرده باشد، به زمان شروع علائم توجه ویژه ای داشته باشید. برخی از گزینه های درمانی زمانی موثرتر هستند که بلافاصله پس از شروع سکته مغزی داده شوند.

 • مشکل در صحبت کردن و درک آنچه دیگران می گویند. ممکن است دچار سردرگمی، کلمات توهین آمیز یا مشکل در درک گفتار شوید.
 • فلج یا بی حسی صورت، بازو یا پا. ممکن است دچار بی حسی، ضعف یا فلج ناگهانی در صورت، بازو یا پا شوید. این اغلب فقط یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. سعی کنید همزمان هر دو دست خود را بالای سر ببرید. اگر یک دست شروع به افتادن کند، ممکن است دچار سکته شده باشید. همچنین، زمانی که می خواهید لبخند بزنید، ممکن است یک طرف دهان شما آویزان شود.
 • مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم. ممکن است به طور ناگهانی دید در یک یا هر دو چشم شما تار یا سیاه شود یا ممکن است دوتایی ببینید.
 • سردرد. سردرد ناگهانی و شدید، که ممکن است با استفراغ، سرگیجه یا تغییر هوشیاری همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد.
  مشکل در راه رفتن ممکن است زمین بخورید یا تعادل خود را از دست بدهید. همچنین ممکن است سرگیجه ناگهانی یا از دست دادن هماهنگی داشته باشید.

عوارض سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی گاهی اوقات می تواند باعث ناتوانی های موقت یا دائمی شود، بسته به مدت زمانی که مغز جریان خون ندارد و کدام قسمت تحت تأثیر قرار گرفته است. عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فلج یا از دست دادن حرکت عضلات. ممکن است در یک طرف بدن فلج شوید یا کنترل برخی از عضلات مانند عضلات یک طرف صورت یا یک بازو را از دست بدهید.
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن. سکته مغزی ممکن است بر کنترل ماهیچه های دهان و گلو تأثیر بگذارد و صحبت کردن، قورت دادن یا خوردن را برای شما دشوار کند. همچنین ممکن است در زبان، از جمله صحبت کردن یا درک گفتار، خواندن یا نوشتن مشکل داشته باشید.
 • از دست دادن حافظه یا مشکلات فکری. بسیاری از افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، مقداری از دست دادن حافظه را تجربه می کنند. دیگران ممکن است در فکر کردن، استدلال کردن، قضاوت کردن و درک مفاهیم مشکل داشته باشند.
 • مشکلات عاطفی. افرادی که دچار سکته مغزی شده اند ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل بیشتری داشته باشند یا ممکن است دچار افسردگی شوند.
 • درد، بی حسی یا سایر احساسات غیرمعمول ممکن است در قسمت هایی از بدن که تحت تاثیر سکته قرار گرفته اند رخ دهد. به عنوان مثال، اگر سکته مغزی باعث از دست دادن احساس در بازوی چپ شود، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن ناخوشایندی در آن بازو ایجاد کنید.
 • تغییر در رفتار و توانایی مراقبت از خود. افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند ممکن است گوشه‌گیرتر شوند. آنها ممکن است برای نظافت و کارهای روزانه به کمک نیاز داشته باشند.

کلمات مرتبط :

عوارض سکته مغزی چیست؟ – کاردرمانی سکته مغزی – کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی – توانبخشی در منزل – توانبخشی سکته مغزی در منزل – کاردرمانی سکته مغزی در منزل – بهترین مرکز درمان سکته مغزی – کاردرمانی در منزل در تهران – هزینه کاردرمانی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ