ضایعه نخاعی یکی از مهم ترین دلایل بروز معلولیت و ناتوانی در سراسر جهان است که در اثر آسیب اعصاب نخاعی بدلایلی همچون حوادث ناگهانی و یا برخی بیماری ها رخ می دهد.

آسیب دیدگی طناب نخاعی موجب بروز اختلال در عملکرد حرکتی فرد ، ضعف اندام ها یا حتی فلج شدن اندام می شود و می تواند سبب ویلچرنشینی فرد تا پایان عمر شود.

اختلالات حسی و حرکتی از عوارض ضایعات نخاعی هستند که افراد را در انجام امور شخصی خود دچار مشکل می کنند.

تصادفات رانندگی مهم ترین عامل در آسیب دیدگی نخاع و بروز ضایعه مخاعی هستند که موجب ضعف و یا فلج شدن فرد می شود، در این شرایط فرد توانایی انجام امور شخصی خود را نداشته و مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد.

کاهش و یا از دست دادن حس، احساس سوزش یا کرختی در اندام آسیب دیده از اختلالات حسی هستند که فرد مبتلا به این وضعیت دچار آن ها می شود.

ضعف و یا فلج اندام ها در سطح پایین تر از ضایعه ، رفلکس های غیرطبیعی و غیرارادی ، زخم‌ بستر ، عفونت دستگاه ادراری ، افزایش ریسک آمبولی ریوی و … از عوارض ضایعات نخاعی هستند.

توانبخشی ضایعه نخاعی

آسیب نخاعی در دو نوع و یا شدت کامل و ناقص رخ می دهد در آسیب های کامل فلج کامل بدلیل قطع ارتباط نخاع با مغز رخ می دهد و در آسیب های ناقص امکان ترمیم ضایعه و برگشت و بهبود عملکرد حسی و حرکتی وجود دارد.

اقدامات توانبخشی راهکاری موثر در بهبود شرایط افرادی است که دچار ضایعات نخاعی شده اند.

در صورتی که آسیب دیدگی طناب نخاعی موجب فلج شدن کامل فرد شود اقدامات توانبخشی برای جلوگیری از ضعف پیشرونده عضلات ضروری است.

در مواردی که آسیب خفیف باشد اقدامات توانبخشی برای کمک به بازیابی توانایی های حرکتی و جلوگیری از تشدید عوارض ایجاد شده ضروری است.

بسیاری از افرادی که دچار ضایعه نخاعی شده اند برای انجام امور روزانه خود نیازمند استفاده از وسایل کمک حرکتی همچون ویلچر هستند که توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شود.

برخی دیگر نیز که دچار آسیب خفیف شده اند نیازمند استفاده از عصا و یا واکر هستند و برخی دیگر نیازمند استفاده از بریس در دوران توانبخشی هستند.

کاردرمانی بخش مهمی از برنامه توانبخشی افرادی است که دچار آسیب نخاعی شده اند و به جلوگیری از ضعف و آتروفی عضلات و بهبود عملکرد حرکتی کمک زیادی می کند.

کاردرمانگر با حرکت دادن مفاصل ضعیف یا فلج شده بیمار سعی می کند تا از تشدید ناتوانی و ضعف و آتروفی شدید عضلات جلوگیری کند.

بهبود توانایی های فرد در انجام امور شخصی و کاهش وابستگی به اطرافیان یکی دیگر از فواید کاردرمانی آسیب نخاعی است.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آسیب نخاعی – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در تهرانپارس – کاردرمانی در مجیدیه – کاردرمانی ضایعه نخاعی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ