درمان چسبندگی تاندون دست

چسبندگی تاندون دست یکی از شایعترین مشکلات دست ، پس از جراحی تاندون آسیب دیده دست می باشد. برای درمان چسبندگی تاندون دست ابتدا باید انواع تاندون دست را بشناسیم.

به طور کلی تاندون های دست به دو گروه اصلی تاندونهای خم کننده و تاندونهای بازکننده تقسیم میشوند. تاندونهای خم کننده انگشتان دست را خم میکنند و تاندونهای باز کننده انگشتان دست را باز می نمایند.

خم کردن برای گرفتن و برداشتن یک شی و باز کردن برای رها نمودن یک شی امری ضروری است.به خاطر داشته باشید کاردرمانی دست بهترین روش برای درمان چسبندگی تاندون دست می باشد‌.

درمان چسبندگی تاندون دست

درمان چسبندگی تاندون دست

چه زمانی ترمیم تاندون دست را باید انجام داد؟

هر زمان که یک یا چند تاندون دست دچار پارگی جزیی و یا پارگی کامل شوند و عملکرد دست مختل شود ، ترمین تاندونها انجام خواهد شد. اگر تاندونهای خم کننده شما آسیب ببینند شما توانایی خن کردن انگشت و یا انگشتانی که آسیب دیده اند را ندارید. اگر تاندونهای باز کننده آسیب ببینند توانایی باز کردن انگشت یا انگشتان آسیب دیده از بین خواهد رفت .

آسیب تاندون منجر به درد، تورم ، قرمزی و التهاب در دست می شود. در برخی از آسیبهای تاندون باز کننده انگشتان نیاز به جراحی نیست و با ساختن وسیله به نام اسپیلنت که دور انگشت را می پوشاند میتوان از تاندون آسیب دیده محافظت نمود و از ایجاد کشش بیش از حد بر تاندون جلوگیری کرد.

دلایل شایع آسیب تاندونهای دست عبارتند از :

بریدگیها – هر نوع بریدگی عمیق در کف دست یا پشت دست میتواند منجر به پارگی تاندون دست شود .

آسیب های ورزشی – در بسیاری از ورزشهای حرفه ای نظیر فوتبال ، راگبی ، تنیس و  طناب کشی آسیب های تاندون دست می تواند اتفاق بیفتد.

گاز گرفتگی ها – هر نوع گاز گرفتگی دست توسط حیوان و یا انسان میتواند منجر به آسیب تاندونهای دست شود. •تصادفات– تصادفان جاده ای ، قرار گرفتن انگشت حین بستن درب اتوموبیل یا خانه از دیگر علل آسیب تاندونهای دست است .

آرتریت روماتوئید – در موارد شدید بیماری آرتریت روماتویید التهاب تاندون رخ داده و میتواند منجر به پارگی تاندون دست شود .

جراحی تاندون دست

پس از پارگی تاتدون دست ، جراح دست در سطح دست یا انگشت یک برش ایجاد کردن و پس از معین شدن دقیق محل آسیب دست دو انتهای تاندون آسیب دیده دست را به هم بخیه میزند .

پیدا کردن تاندون عضلات باز کننده انگستان کمی از عضلات خم کننده راحت تر نی باشد .

بهبودی تاندون آسیب دیده دست

هر دو نوع آسیب تاندون دست چه تاندونهای خم کننده و چه تاندونهای باز کننده نیاز به مدت معینی جهت بهبودی و توانبخشی و کاردرمانی دست دارند، زیرا در ابتدای زمان پس از جراحی تاندونها بسیار ضعیف هستند .

بسته به محل آسیب دست ، ترمیم  و بهبودی تا ۳ ماه ممکن است طول بکشد کاردرمانی دست در این مرحله بعنی استفاده از اسپیلنت جهت جلوگیری از استفاده بیش از حد از تاندون آسیب دیده و حتی ممکن است بیمار هفته ها از اسپیلنت جهت ترمیم تاندون آسیب دیده دست استفاده کند و درمان چسبندکی تاندون دست از همین مرحله آغاز می شود .

همچنین جهت درمان چسبندگی تاندون دست می بایست ورزشهای مشخص و معینی را که کاردرمانگر دست به شما آموزش میدهد شروع کنید تا انعطاف تاندونهای آسیب دیده به تدریج باز گردد و توانبخشی انگشتان دست کامل انجام پذیرد.

زمان بازگشت به کار پس از آسیب تاندون دست به محل ، آسیب ، نوع آسیب دست و نوع کاربیمار بستگی دارد.

اگر کاردرمانی تاندون های آسیب دیده را در زمان مناسب و بدون تاخیر برای بیمار شروع شود از عوارض عمل تاندون دست که مهمترین آنها چسبندگی و عدم انعطاف پذیری مناسب پس از عمل است کاسته خواهد شد .

نتایج جراحی دست

در مورد تاندونهای باز کننده انگشتان حرکات باید به تدریج شروع شود و اگر آسیب معطوف به تاندون باشد نتیجه عمل جراحی دست بهتر از زمانی است که کوفتگی و یا همراه با شکستگی باسد .

در مورد تاندونهای خم کننده شرایط در مقایسه با تاندونهای بازکننده کمی سخت تر است زیرا ذاتا تاندونهای خم کننده نسبت به بازکننده تحت کشش بیشتری قرار دارند.

بعد از ترمیم تاندون عضلات خم کننده ممکن است عملکرد تاندونها کامل باز نگردد اما با این حال انجام جراحی و کاردرمانی دست نتایج بهتری را برای فرد فراهم میکند و میتواند درمان چسبندگی تاندونهای دست را انجام دهد .

چسبندگی تاندون دست

چسبندگی تاندون دست زمانی اتفاق می افتد که بافت آسیب دیده باعت چسبیدن تاندون به بافت نرم دست شده و سفت شود و اگر این چسبندگی در ناحیه خاصی از دست که معروف به ناحیه || می باشد رخ دهد رفع چسبندگی کار ساده ای نیست و درمان چسبندگی دست به زنان بیشاری نیاز دارد .

سوالاتی که شاید در ذهن بعضی از بیماران شکل بگیرد این است که آیا میتوان چسبنگی تاندون دست را با ام آر آی (MRI) تشخیص داد؟ آیا چسبندگی تاندون دست در همه بیماران پس از جراحی ایجاد می شود ؟ برای درمان چسبندگی تاندون دست چه مدت به کاردرمانی دست زمان نیاز خواهد بود ؟آیا چسبندگی تاندون دست کاملا بهبود می یابد؟

برای دریافت پاسخ کامل و صحیح سوالات زیر میتواتید با کلینیک توانبخشی مهراد تماس حاصل فرمایید.

عدم ترمیم تاندون

معمولا از هر ۲۰ عمل تاندون ۱ عمل می تواند موفق نبوده و منجر به پارگی مجدد شود . کی این اتفاق می افتد؟ معمولا هفته اول پس از جراحی زمانی که تاندون بسیار ضعیف است میتواند پارگی مجدد رخ دهد .

همچنین این پارگی در افرادی که به توصیه های درمانگر به درستی عمل نمی کنند و به تاندون بیش از اندازه فشار و استرس وارد میکنند هم می تواند رخ دهد .

تصادفات ، افتادن های ناگهانی ، گیر کردن اتگشت با عجله در اسپیلنت هم می تواند از دیگر عوامل پارگی تاندون دست باشد ، اما بیمار زمانی متوجه می شود که تاندون پاره شده که نمیتواند مجددا انگشت یا دست را مثب قبل تکان دهد.

اگر بیمار احساس کرد که نمی تواند انگشت یا دست خود را تکان دهد باید هر چه سریعتر با جراح دست خود یا کاردرمانگر دست تماس گرفته و مشکل را با آنها مطرح کند احتمالا مجددا نیاز به جراحی باشد.

بعد از جراحی چه کاری باید انجام داد؟

انجام کاردرمانی دست توسط کاردرمانگر خبره در مرکز تخصصی دست بهترین راه کار غیر تهاجمی و اثر بخش در جهت بهبود عملکرد و استقلال فرد خواهد بود .

در مرکز تخصصی دست کاردرمانگر با وسایل کاردرمانی دست که اختصاصا برای بهبوداعمال ریز و عملکردی دست می باشد سعی در تمرین دهی مجدد انگشتان خواهد داشت.

مراقبت از دست

پس از جراحی تاندون دست حین انجام کارهای روزمره باید مراقب تاندون جراحی شده باشید مثلا حین فشار دادن به خمیر دندان یا شامپو با دست جراحی شده، باز کردن درب ، خارج شدن از حمامو پشیدن و درآوردن لباس چرا که ممکن است انگشت جراحی شده به لباس گیر کند و مجددا آسیب ببیند.

 

 

کلینیک کاردرمانی مهراد واقع در نارمک و با دسترسی آسان برای اهالی محترم مناطق رسالت ، هنگام ، مجیدیه ، فرجام ، تهرانپارس ، سبلان ، نظام آباد ، تسلیحات ، تهران نو ، نیروی هوایی، پیروزی ، پاسداران ، شمس آباد و امام حسین با وسایل اختصاصی کاردرمانی دست به عنوان مرکز تخصصی دست آماده ارائه خدمات به بیماران با مشکل ناتوانی در عملکرد دست پس از شکستگی ، آسیب تاندون دست ، سکته مغزی ، ضربه مغزی ، ضایعه نخاعی ، ام اس ، تومور مغزی ، تومور نخاعی و پارکینسون می باشد.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در منزل – کاردرمانی دست – توانبخشی دست در شرق تهران – کاردرمانی در نارمک – کاردرمانی در پیروزی – کاردرمانی در مجیدیه – کاردرمانی در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ