بیمار تومور مغزی معمولا دارای علایمی مثل ضعف عضلات ، اختلال تعادل، مشکل در راه رفتن و اختلال حس در یک سمت بدن نی باشد که کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی کمک بسیار زیادی جهت رفع این علائم خواهد نمود.

کاردرمانگر علائم جسمانی بیمار تومور مغزی را ارزیابی کرده و بسته به نیاز های بیمار تومور مغزی تمرینهای مربوطه را جهت تقویت عضلات بیمار ارائه می نماید.

اگر بیمار جراحی کرده باشد کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی بلافاصله شروع می شود .در روزهای اول پس از جراحی کاردرمانی جهت کاهش ترشحات ریه و خارج نمودن ترشحات ریه انجام می شود و بیمار را تشویق به تحرک و راه رفتن می نماید.

شروع تمرینات کاردرمانی ، می تواند از بیمارستان ، داخل منزل و یا در بخش کاردرمانی و یا مرکز کاردرمانی باشد.

برای انجام کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی ، کاردرمانگر خانواده و اطرافیان بیمار را جهت انجام یک سری تمرینات آموزش داده تا بتوانند بعضی از تمرینها را برای بیمار در منزل انجام دهند.

کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی

کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی

کاردرمانی در منزل پس از ترخیص

کاردرمانگر در منزل پس از ترخیص،  بیمار را ارزیابی نموده تا بتواند اثر بیماری را بر روی انجام کارهای روزمره ببیند چقدر است  و بیما چقدر توانایی انجام کارهای قبلی را دارد.

ارزیابی کاردرمانی شامل ارزیابی جسمانی حرکتی ، ارزیابی شناختی حافظه و حتی ارزیابی محیط منزل می باشد .

پس از ارزیابی های اولیه تمرینهای مورد نیاز جهت تقویت نقاط ضعف آغاز می شود تا حداکثر استقلال برای بیمار مجدد بازگردد.

گفتاردرمانی تومور مغزی

ممکن است بیمار تومور مغزی از مشکلات گفتاری نیز رنج ببرد. این مشکلات برای هر بیمار متفاوت می تواند باشد . از دست دادن توان صحبت کردن ، متوجه نشدن حرف دیگران ، پراکنده گویی کلمات و جملات ، اشکال و ناتوانی در پیدا کردن کلمات و …. .

حتی ممکن است بیمار تومور مغزی توان خواندن و نوشتن خود را از دست بدهد که جهت رفع چنین مشکلی نیز راه کارهای گفتاردرمانی و کاردرمانی شناختی کمک بسیار زیادی به بیمار می نماید.

غذیه و رژیم درمانی تومور مغزی

همیشه جهت بهبود حال بیمار تومور مغزی ، یک متخصص تغذیه در کنار تیم توانبخشی مغز و اعصاب جهت دریافت انرژی کافی و تغذیه سالم همکاری می کند.

ممکن است بیمار در روزهای اول بستری در بیمارستان دچار کاهش وزن شود. این امر طبیعی است و ممکن است به دلیل انجام یک سری تست ها بیمار را ناشتا نگه دارند و یا به دلیل اظطراب ناشی از بستری شدن باشد.

به هر حال برای انجام کاردرمانی در منزل بیمار تومور مغزی ، باید بیمار توسط متخصص تغذیه توصیه های لازم را دریافت کرده باشد .

کاردرمانی ذهنی

ممکن است بیمار تومور مغزی دچار علائمی نظیر افسردگی ، اضطرای و یا نوسان و کاهش خلق گردد. در چنین شرایطی انجام تکنیک های کاردرمانی ذهنی برای بیمار کمک قابل توجهی می نماید .

ممکن است بیمار به دنبال تومور مغزی دچار اختلالات  شخصیتی شود و با انجام مشاوره کاردرمانی بتواند بر مشکلات تا حدی فائق آید.

به غیر از موارد فوق اختلالات توجه، حافظه ، تمرکز هم ممکن است در یک بیمار با مشکل تومور مغزی دیده شود . کاردرمانی ذهنی در این اختلالات بسیار کمک کننده خواهد بود.

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ