اختلال بلع در پارکینسون

عمل بلع شامل یک سری فعالیت های پیچیده است که از دهان شروع می شود، در حلق (یا گلو) ادامه می یابد و به مری ختم می شود. اینها شامل جویدن، استفاده از زبان برای انتقال بولوس غذا به پشت گلو و سپس هماهنگ کردن ماهیچه هایی است که هم غذا را به سمت مری می راند و هم از راه هوایی یا نای در برابر نفوذ غذا محافظت می کند.

اختلال بلع در پارکینسون (که به آن دیسفاژی نیز گفته می شود) می تواند هم یک علامت حرکتی و هم یک علامت غیر حرکتی PD در نظر گرفته شود. از دست دادن نورون های دوپامین در ناحیه جسم سیاه مغز می تواند باعث اختلال در عملکرد حرکتی شود که بلع را مختل می کند. با این حال، از دست دادن نورون ها در سایر نواحی مغز، مانند قشر و ساقه تحتانی مغز نیز می تواند بر کنترل کلی و هماهنگی بلع تأثیر بگذارد و می تواند به عنوان یک علامت غیر حرکتی PD در نظر گرفته شود.

مشکل بلع ممکن است در هر مرحله از بیماری پارکینسون (PD) رخ دهد. ارزیابی و درمان اختلالات بلع توسط آسیب شناس زبان گفتار انجام می شود.

علت اصلی مرگ و میر در پارکینسون، پنومونی آسپیراسیون ناشی از اختلالات بلع است.

توجه به هرگونه تغییر در بلع مهم است، زیرا فرصت مداخله زودهنگام و حفظ سلامت و کیفیت زندگی وجود دارد. اختلالات بلع توسط تیم پزشکی با آسیب شناس گفتار و زبان و پزشک مدیریت می شود. ارزیابی معمولاً شامل مصاحبه، معاینه فیزیکی سر و گردن، آزمایشات با غذا و مایع و در صورت لزوم، یک معاینه ابزاری، یا با اشعه ایکس متحرک، به نام ویدئوفلوروسکوپی (همچنین به عنوان مطالعه بلع باریم تغییر یافته شناخته می‌شود) یا توسط تجسم گلو با یک اسکوپ (به نام آندوسکوپی).

درمان مخصوص ماهیت اختلال بلع در پارکینسون است، اما می‌تواند شامل راهکارهایی برای کمک به پایین آمدن ایمن غذا یا مایعات باشد (بلع سخت، حبس کردن نفس در حین بلع، جمع کردن چانه در حین بلع)، تغییر رژیم غذایی (غذا کردن مایعات، نرم‌تر کردن غذاها)، تمرینات یا ترکیبی از اینها در برخی موارد، جایگزین هایی برای تغذیه خوراکی، مانند لوله تغذیه، نشان داده شده است. با این حال، فقط به این دلیل که مشکل بلع دارید، به این معنی نیست که به لوله تغذیه نیاز خواهید داشت.

از آنجایی که بیماری پارکینسون پیشرونده است، توانایی های بلع می تواند در طول زمان تغییر کند، که بر نیاز به مداخله زودهنگام و پیگیری مکرر تاکید می کند. گاهی اوقات علائم اختلال بلع می تواند ظریف باشد، بنابراین مهم است که مراقب باشید. اگر فکر می کنید در بلع مشکل دارید، از پزشک خود بخواهید که شما را به یک آسیب شناس زبان گفتار برای ارزیابی بلع ارجاع دهد.

علائم اختلال بلع در پارکینسون

  • کاهش وزن بدون دلیل
  • اجتناب از نوشیدن مایعات
  • احساس گیر کردن غذا در گلو
  • افزایش آب دهان
  • تجمع غذا در اطراف خط لثه 
  • سرفه بعد از خوردن غذا و یا نوشیدن مایعات
  • دل درد یا گلودرد مزمن
  • سختی در نگه داشتن غذا یا مایعات در دهان

 

کلما مرتبط :

اختلال بلع در پارکینسون – درمان اختلال بلع – گفتاردرمانی برای پارکینسون – گفتاردرمانی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ