کاردرمانی بعد از آسیب نخاعی توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران و بر اساس بروزترین متدهای درمانی ارائه می شود.

آسیب نخاعی به نخاع یا بافت ها و استخوان های مجاور آسیب می رساند. بسته به شدت آسیب، ممکن است عملکرد یا تحرک در قسمت های مختلف بدن خود را از دست بدهید. درمان شامل جراحی، دارو درمانی و توانبخشی با کاردرمانی است. 

هنگامی که برای اولین بار با بیمار مبتلا به ضایعه نخاعی کار می کنید، ۳ عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • سطح آسیب
  • آسیب کامل یا ناقص
  • زمانی که آسیب رخ داده است.

سطح آسیب در ارتباط با قطع کامل یا جزئی نخاع، نوع اثرات (اختلالات حسی و حرکتی) و شدت نقص (فلج جزئی یا کامل) را تعیین می کند. علاوه بر این، سطح آسیب به علاوه ارزیابی کامل به تیم درمانی و توانبخشی برای اتخاذ بهترین راهبردهای درمانی کمک می کند.

راهکارهای کاردرمانی بعد از آسیب نخاعی

هنگامی که اختلال کامل در عملکرد رخ می دهد، کاردرمانگران می توانند به جای ترمیم عملکردهای بدن، استراتژی های جبرانی را معرفی کنند.

شناسایی زمان آسیب اولیه به کاربرد و ضرورت کاردرمانی برای استراتژی های جبرانی شکل می دهد.  بیماری که اخیراً دچار SCI شده است ممکن است در نحوه برخورد با زندگی با تحرک محدود به طور کامل دچار مشکل شود. در چنین مواردی، کاردرمانگر می تواند انواع سازگاری ها را معرفی کند.

استراتژی های جبرانی برای انجام فعالیت های روزمره با حداقل وابستگی به اطرافیان و بیشترین میزان استقلال ارائه می شود.

در صورتی که آسیب به اندازه کافی بالا باشد و اگر بیمار به سختی در حالت ایستاده بنشیند، ممکن است موقعیت بدن در نظر گرفته شود. 

تجهیزات تطبیقی برای کارهای حمام و دوش گرفتن شامل نیمکت های وان، میله های دستگیره و … است.

اگر فرد کنترل تنه محدودی داشته باشد یا فاقد کنترل باشد، می‌تواند از یک صندلی دوش با پشتی و/یا تسمه ایمنی استفاده کند. اگر بیمار به کمک مراقب نیاز دارد، استراتژی های 

مراقبت از نظافت و بهداشت شامل مراقبت از دندان، مو، ناخن و پوست است که نیاز به استفاده از ظروف ظریف‌ تری دارد. 

متخصصان کاردرمانی بعد از آسیب نخاعی می‌ توانند طیف گسترده‌ای از گزینه‌ ها را برای بهبود تحرک عملکردی کلی توصیه کنند. این شامل جابجایی تخت، جابجایی در خانه و جامعه، انتقال به توالت و حمام و … است.

محدودیت‌های آشکاری برای رانندگی بیمار مبتلا به آسیب نخاعی به طور مستقل وجود دارد. برای بیمارانی که پس از ارزیابی رانندگی مناسب برای رانندگی ایمن تشخیص داده می‌شوند، دستگاه‌های کمکی یا اصلاحات خودروی زیر در دسترس هستند.

نکات پایانی

حتماً به خاطر داشته باشید که هر نوع استراتژی سازگاری و جبرانی اعمال شده باید به نیازهای بیمار مرتبط باشد و کیفیت زندگی او را بهبود بخشد نه اینکه آن را با تغییرات یا تجهیزات غیر ضروری پیچیده کند. 

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی بعد از آسیب نخاعی – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی ضایعه نخاعی در منزل – کاردرمانی برای افراد بزرگسال

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ