کاردرمانی برای سکته مغزی در منزل که توسط متخصصان کاردرمانی در منزل ما ارائه می شود امری حیاتی است و کمک زیادی به بهبود شرایط بیماران پس از این عارضه مغزی می کند.

متخصصان کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی به شما کمک می کنند تا توانایی انجام فعالیت های روزمره زندگی (ADLs) مانند نحوه دوش گرفتن، لباس پوشیدن و تغذیه خود را دوباره بازیابی کنید.

انواع سکته مغزی چیست؟
مغز ما حرکات ما را کنترل می کند، خاطرات ما را ذخیره می کند و منبع افکار، احساسات و زبان ما است. مغز ما همچنین بسیاری از عملکردهای بدن مانند تنفس و هضم را کنترل می کند. سکته مغزی حمله مغزی نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به بخشی از مغز مسدود شود. سکته مغزی نیز زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود. در هر صورت، برخی از قسمت های مغز شما آسیب می بینند زیرا سلول های مغز شما نمی توانند اکسیژن مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت کنند. علاوه بر این، این آسیب می تواند منجر به ناتوانی طولانی مدت یا حتی مرگ شود.

سه نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد که کاردرمانی در منزل می تواند در توانبخشی آن ها موثر باشد.

سکته مغزی ایسکمیک
تقریباً ۸۷ درصد سکته های مغزی سکته های ایسکمیک هستند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که جریان خون غنی از اکسیژن از طریق شریان به مغز مسدود شود.

سکته مغزی هموراژیک
سکته هموراژیک زمانی اتفاق می افتد که یک سرخرگ در مغز شما خون نشت کند یا پاره شود. سپس خون نشت‌شده فشار زیادی روی سلول‌های مغز شما ایجاد می‌کند که منجر به آسیب می‌شود.

چه چیزی باعث سکته های هموراژیک می شود؟ فشار خون بالا و آنوریسم (برآمدگی های بالون مانند در شریان می تواند باعث کشیدگی و ترکیدن آن شود).

دو نوع اصلی سکته مغزی هموراژیک وجود دارد:

سکته مغزی هموراژیک داخل مغزی
این شایع ترین نوع سکته مغزی هموراژیک است. زمانی اتفاق می افتد که یک سرخرگ مغز می ترکد و بافت اطراف را پر از خون می کند.

سکته مغزی هموراژیک زیر عنکبوتیه
این نوع کمتر شایع سکته مغزی هموراژیک است. این باعث می شود مغز شما در ناحیه بین مغز و بافت های نازکی که آن را می پوشاند خونریزی کند.

حمله ایسکمیک گذرا (TIA یا Mini Stroke)
TIA یا مینی سکته مغزی با انواع اصلی سکته متفاوت است. جریان خون به مغز شما بیش از ۵ دقیقه مسدود نمی شود.

 • TIA یک علامت هشدار دهنده سکته مغزی در آینده است.
 • TIA یک اورژانس پزشکی است، درست مانند یک سکته مغزی.

کاردرمانی برای سکته مغزی در منزل در تمام انواع سکته مغزی موثر و مفید است و می توانید از متخصصان کاردرمانی در منزل ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل در تهران کمک بگیرید.

علائم سکته مغزی چیست؟

باید از علائم سکته مغزی آگاه باشید. آنها شامل شروع ناگهانی موارد زیر هستند:

 • بی حسی یا ضعف در صورت، بازو یا پای فرد. این اغلب در یک طرف بدن غالب است.
 • گیجی، مشکل در صحبت کردن، یا مشکل در درک گفتار.
 • مشکل در دیدن یک یا هر دو چشم.
 • مشکل در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا عدم هماهنگی.
 • سردرد شدید بدون علت شناخته شده

کاردرمانی برای سکته مغزی در منزل

کاردرمانی برای بیماران سکته مغزی می تواند شانس بهبودی را افزایش دهد.

ثابت شده است که کاردرمانی در بهبود سکته مغزی موثر است. به چالش های فیزیکی، شناختی و عاطفی که همراه با سکته مغزی هستند می پردازد. متخصصان کاردرمانی در منزل برای کمک به بازماندگان سکته مغزی کمک زیادی می کنند تا در فعالیت‌هایی که می‌خواهند و باید انجام دهند و در نهایت به آنها تسلط پیدا می‌کنند.

اکثر بازماندگان سکته مغزی به دلیل آسیب سکته مغزی به بخش‌هایی از مغز که حرکت را هماهنگ می‌کنند، در راه رفتن دچار مشکل می‌شوند. سیگنال‌های مغزی ممکن است به هم بخورند، و ممکن است ذهن و ماهیچه‌ها به خوبی با هم کار نکنند.

برخی از مسائل عبارتند از:

 • ضعف: بسیاری از افراد پس از سکته دچار ضعف عضلات می شوند. این ضعف ممکن است در یک ناحیه کوچک یا یک سمت کل بدن باشد. ممکن است اصلا نتوانید برخی از عضلات را حرکت دهید.
 • اسپاستیسیتی: این زمانی اتفاق می افتد که عضلات شما سفت می مانند و به سختی کشیده می شوند. ممکن است مشت شما گره شده باشد یا بازوی شما روی سینه شما فشار داده شود.
 • افتادگی پا: ممکن است ماهیچه های پای شما ضعیف باشد یا نتوانید آنها را حرکت دهید. هنگامی که راه می روید، ممکن است نتوانید پای خود را به طور معمول با هر قدم بلند کنید. وقتی پای شما روی زمین می‌کشد، سهولت حرکت شما را با مشکل مواجه می‌کند.

سکته مغزی همچنین ممکن است بر تحرک شما تأثیر بگذارد:

 • تغییرات در احساس: ممکن است احساس خود را در پاهای خود از دست بدهید یا احساس “سوزن و سوزن” داشته باشید. قسمت هایی از بدن شما ممکن است بسیار حساس و دردناک شوند.
 • خستگی: ممکن است به راحتی خسته شوید. فعالیت های ساده اکنون به انرژی و هماهنگی زیادی نیاز دارند.
 • چالش‌های هماهنگی: سکته مغزی اغلب منجر به آسیب‌های مغزی می‌شود که بر توانایی شما برای حرکت و انجام آن تأثیر می‌گذارد. به این حالت آتاکسی یا از دست دادن کنترل عضلات و هماهنگی حرکات ارادی می گویند.
 • مشکلات تعادل: همچنین ممکن است پس از سکته مغزی روی پاهای خود سرگیجه یا بی ثباتی داشته باشید.

بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا با خدماتی که متخصص کاردرمانی برای سکته مغزی در منزل ارائه می دهد قابل بهبود هستند.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل خدمات تخصصی کاردرمانی سکته مغزی در منزل را ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

بهترین مرکز کاردرمانی در منزل

مدت زمان بهبودی بعد از سکته مغزی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ