کاردرمانی برای سالمندان نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی و افزایش توانمندی های این عزیزان برای انجام فعالیت های شخصی و روزمره دارد.

یکی از سخت ترین بخش های روند پیری از دست دادن توانایی انجام کارهایی است که زمانی فوق العاده ساده بودند. وقتی افراد توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهند، معمولاً احساس سردرگمی، ناامیدی و گاهی اوقات حتی خجالت می کنند.

خوشبختانه، والدین شما مجبور نیستند چنین احساسی داشته باشند. راه هایی وجود دارد که می توانید به والدین سالمند خود کمک کنید تا کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند.

کاردرمانی برای سالمندان

کاردرمانی فرآیندی است که شامل کمک به افراد در تمام مراحل زندگی (از کودکان نوپا گرفته تا سالمندان) در توسعه، حفظ یا بازیابی مهارت‌هایی است که برای فعالیت‌های روزانه (معروف به مشاغل) که معنی‌دار و ضروری هستند، نیاز دارند.

نوع کاردرمانی که فرد دریافت می کند، بر اساس نیازهای او بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، یک فرد مسن مبتلا به پارکینسون درمان متفاوتی نسبت به یک کودک خردسال مبتلا به اسکولیوز دریافت خواهد کرد.

کاردرمانگران همچنین تیم پشتیبانی بیمار (والدین، مراقبان، معلمان و غیره) را آموزش می دهند و با آنها کار می کنند تا مطمئن شوند که همه نقش خود را در رابطه با برنامه مراقبت از بیمار درک می کنند.

فواید کاردرمانی برای سالمندان

غلبه بر چالش های ایجاد شده
بخش بزرگی از کار یک کاردرمانگر کمک به بیماران خود برای غلبه بر مشکلات زندگی روزمره است.

برای بسیاری از افراد مسن، شرکت در فعالیت های عادی روزانه (مانند پیاده روی، غذا خوردن و غیره) می تواند یک کار بزرگ و طاقت فرسا باشد. اغلب اوقات، آنها ناامید می شوند و در نیمه راه تسلیم می شوند و هنگامی که نمی توانند وظایف اساسی روزانه را انجام دهند، اغلب تمایل کمتری به شرکت در سایر جنبه های زندگی مانند گردهمایی های اجتماعی، گردش های خانوادگی و سرگرمی ها دارند. این می تواند به سرعت منجر به احساس افسردگی و انزوا شود، به همین دلیل است که نقش یک کاردرمانگر بسیار مهم است. کاردرمانگران با بیماران مسن کار می کنند و به آنها تکنیک های ورزش و توانبخشی را آموزش می دهند که انجام کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و حمام کردن را بسیار آسان تر می کند.کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا مهارت های حرکتی ظریف و اولیه، قدرت، مهارت و دامنه حرکتی خود را بهبود بخشند. حتی پیشرفت‌های کوچک در این زمینه‌ها می‌تواند در تکمیل یک کار روزمره تفاوت ایجاد کند.

جلوگیری از سقوط
در حالی که ممکن است زمین خوردن یک مسئله جزئی به نظر برسد، اما باید بدانید که افتادن افراد مسن می تواند با خطر بالای شکستگی و مرگ و میر همراه باشد. کاردرمانگران به خوبی از شیوع زمین خوردن در میان بیماران مسن آگاه هستند.

بنابراین، درمانگران روش هایی را به بیماران خود آموزش می دهند که می توانند از زمین خوردن جلوگیری کنند. آنها همچنین تمرینات متعادل سازی و عضله سازی را به آنها آموزش می دهند که به قوی و هوشیاری بدن آنها برای سال های آینده کمک می کند.

توانبخشی حافظه
وقتی افراد به کاردرمانی فکر می کنند، بیشتر به فواید فیزیکی آن فکر می کنند. با این حال، کاردرمانی برای سالمندان مانند کودکان مزایای ذهنی را نیز به همراه دارد.

هنگامی که کاردرمانگران برای اولین بار با بیماران خود ملاقات می کنند، توانایی های شناختی و همچنین توانایی های فیزیکی آنها را ارزیابی می کنند.

به عنوان مثال، اگر والدین سالخورده شما مبتلا به زوال عقل هستند، کاردرمانگر آنها نقاط قوت و ضعف آنها را ارزیابی می کند، و سپس آنها یک برنامه مراقبتی ایجاد می کنند که شامل حفظ مناطق قوی و تقویت مناطق ضعیف است.

همه افراد مسن از درجاتی از دست دادن حافظه رنج می برند. در اینجا برخی از روش‌های مختلفی که کاردرمانگران به بیماران مسن کمک می‌کنند تا مهارت‌های حافظه خود را بازیابند، آورده شده است:

  • درگیر شدن در فعالیت های تقویت کننده حافظه، مانند پازل، جدول کلمات متقاطع، یا بازی های تطبیق
  • قرار دادن علائم ایست روی درهای ورودی یا گیت ها برای بیماران مسن که به راحتی دچار سردرگمی و سرگردانی می شوند
  • آموزش تکنیک‌های غیرتدافعی به مراقبان برای کمک به مقابله با بیمارانی که تغییرات شخصیتی ناگهانی را تجربه می‌کنند
  • آموزش تکنیک هایی به مراقبین که بیشتر حافظه بیمار را گیج نمی کند، مانند قرار دادن تعداد محدودی از گزینه های لباس در صورتی که بیمار فراموش کند چه فصلی است.

اینها تنها چند نمونه از راه هایی هستند که یک کاردرمانگر می تواند به بهبود حافظه بیمار کمک کند و مقابله با از دست دادن حافظه را آسان تر کند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی برای سالمندان – کاردرمانی در منزل برای سالمندان – بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ