فواید کاردرمانی ضایعه نخاعی

ضایعه نخاعی (آسیب نخاعی) یک رویداد فاجعه بار است که زندگی را تغییر می دهد. این که تأثیرات آسیب چقدر مخرب خواهد بود به شدت آسیب و محل وقوع آن در نخاع بستگی دارد. طناب نخاعی دسته ای از بافت عصبی است که مغز را به بقیه بدن متصل می کند و اطلاعات را به عقب و جلو می برد. اگر آسیبی توانایی طناب نخاعی را برای حمل این اطلاعات قطع کند، منجر به از دست دادن حس یا حرکت  در قسمت‌هایی از بدن زیر سطح آسیب می‌شود.

متأسفانه هیچ درمانی برای آسیب نخاعی به خودی خود وجود ندارد. بافت عصبی بازسازی نمی شود، بنابراین زمانی که نخاع آسیب جدی می بیند، بهبود نمی یابد. با این حال، با حمایت و درمان مناسب، این امکان برای افراد مبتلا به ضایعات نخاعی وجود دارد که تا حدودی زندگی کاربردی‌ تر و معنادارتری را از سر بگیرند.

خبر خوب این است که طیف وسیعی از روش‌های درمانی وجود دارد که می‌توان برای کمک به افراد در تنظیم و بهبود کیفیت زندگی خود پس از آسیب نخاعی استفاده کرد. یکی از این درمان ها به عنوان کاردرمانی شناخته می شود.کاردرمانی در ضایعه نخاعی یک راهکار توانبخشی مفید و ضروری است، کاری که متخصص کاردرمانی در واقع انجام می دهد این است که به افراد کمک می کند تا با کمک به آنها در انجام فعالیت هایی که نیاز دارند یا می خواهند انجام دهند، بهزیستی را در زندگی خود بازگردانند. این فعالیت ها یا مشاغل شامل عملکردهای حیاتی زندگی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و رفتن به دستشویی است. اما آنها همچنین شامل فعالیت هایی هستند که به زندگی فرد معنا و شادی می بخشد، مانند تعاملات اجتماعی، تفریح، و حتی فعالیت جنسی.

نقش کاردرمانگر کمک به افراد برای غلبه بر چالش های پزشکی، جسمی و روانی است که با آن روبرو هستند. به عنوان مثال، برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند، ممکن است شامل یافتن راه‌حل‌هایی مانند ویلچر مناسب یا طیف وسیعی از فناوری‌های کمکی برای آسان‌تر کردن زندگی باشد.

فواید کاردرمانی ضایعه نخاعی

همانطور که قبلاً گفته شد هیچ راه حل یا درمان سریعی برای آسیب نخاعی وجود ندارد. کاردرمانی (OT) برای بیماران نخاعی یک فرآیند طولانی مدت کار برای تطبیق مجدد با زندگی فرد است. این امر مستلزم روش‌های جدیدی برای یادگیری انجام کارها و همچنین تغییر در سبک زندگی و محیط است. 

از مهم ترین فواید کاردرمانی ضایعه نخاعی عبارتند از :

فعالیت‌هایی که قبلاً آسان بود و بدیهی تلقی می‌شد، اکنون ممکن است برای بیمار آسیب نخاعی دشوار یا غیرممکن باشد. آموزش روشهای جدید برای انجام امور روزمره که اکنون با وجود آسیب نخاعی برای بیمار چالش برانگیز شده اند یکی از مزایای مهم کاردرمانی ضایعه نخاعی است.

خوشبختانه، با تکنولوژی مدرن، تعداد زیادی دستگاه وجود دارد که می تواند زندگی را برای بیماران SCI آسان تر کند. یکی از مزایایی که کاردرمانی می تواند ارائه دهد، با وجود تعداد زیادی انتخاب، درک این موضوع است که کدام یک از دستگاه ها بیشترین سطح کمک را به بیمار ارائه می دهند. اینها احتمالاً شامل صندلی چرخدار، تخت‌های برقی و … است.

ارائه آموزش در مورد مدیریت مراقبت از پوست یکی از فواید کاردرمانی ضایعه نخاعی است ، چراکه بیماران ضایعه نخاعی به دلیل تحرک محدود در معرض خطر بالای زخم بستر هستند.

 

کلمات مرتبط :

فواید کاردرمانی ضایعه نخاعی – کاردرمانی در منزل تهران – کاردرمانی نورولوژیک – کاردرمانی در آسیب نخاعی – بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ