فلج اندامها پس از سکته مغزی

 1. خانه
 2. مقالات
 3. فلج اندامها پس از سکته مغزی
فلج اندامها پس از سکته مغزی

فلج اندامها پس از سکته مغزی یکی از شایع ترین عوارض این بیماری است. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود. این امر می تواند به سلول های مغزی آسیب برساند یا از بین ببرد و در نتیجه عملکرد آن قسمت از مغز مختل شود.

فلج اندام ها زمانی رخ می دهد که بخشی از مغز که مسئول کنترل حرکت اندام ها است، آسیب ببیند. این امر می تواند باعث شود که فرد نتواند اندام آسیب دیده را حرکت دهد، یا به طور کامل یا جزئی.

فلج اندام پس از سکته مغزی می تواند در یک یا هر دو طرف بدن رخ دهد. همچنین می تواند یک اندام را تحت تأثیر قرار دهد، مانند یک بازو یا پا، یا چندین اندام را درگیر کند.

شدت فلج اندام ها نیز می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است فقط ضعف خفیفی در اندام آسیب دیده داشته باشد. در موارد دیگر، فرد ممکن است کاملاً نتواند اندام آسیب دیده را حرکت دهد.

عوامل مختلفی می توانند بر میزان فلج اندام ها پس از سکته مغزی تأثیر بگذارند، از جمله:

 • شدت سکته مغزی
 • محل سکته مغزی در مغز
 • سن و سلامت کلی فرد
 • میزان زمان سپری شده از سکته مغزی تا شروع درمان

درمان فلج اندامها پس از سکته مغزی معمولاً شامل فیزیوتراپی و کاردرمانی است. این درمان ها می توانند به فرد کمک کنند تا دامنه حرکتی خود را بهبود بخشد و استقلال خود را در انجام فعالیت های روزانه افزایش دهد.

در برخی موارد، ممکن است جراحی نیز برای بهبود عملکرد اندام آسیب دیده مورد نیاز باشد.

فلج اندامها پس از سکته مغزی

فلج اندامها پس از سکته مغزی

ارگو تراپیست رضا مقتدایی

کاردرمانی در منزل پس از سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی از روشهای توانبخشی است که بر کمک به افراد مبتلا به سکته مغزی برای بازیابی توانایی خود برای انجام فعالیت های روزمره زندگی تمرکز دارد. کاردرمانگران با افراد مبتلا به سکته مغزی کار می کنند تا یک برنامه درمانی فردی ایجاد کنند که به نیازها و اهداف خاص آنها رسیدگی کند. این ممکن است شامل تمرین هایی برای بهبود مهارت های حرکتی، آموزش برای بهبود عملکرد شناختی و فعالیت هایی برای ارتقای استقلال باشد.

کاردرمانی سکته مغزی می تواند به بازماندگان سکته مغزی کمک کند تا:

استقلال خود را در فعالیت های زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و نظافت بازیابی کنند.
مهارت های حرکتی خود را بهبود بخشند، از جمله قدرت، استقامت و انعطاف پذیری.
عملکرد شناختی خود را بهبود بخشند، از جمله حافظه، توجه و حل مسئله.
بر عوارض سکته مغزی مانند درد، فلج اندامها پس از سکته مغزی ، خستگی و افسردگی غلبه کنند.

مداخلات کاردرمانی سکته مغزی در منزل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تمرینات حرکتی برای بهبود قدرت، استقامت و انعطاف پذیری عضلات. این تمرینات می تواند شامل تمرینات فعال، تمرینات مقاومتی و تمرینات کششی باشد.
 • بازآموزی شناختی برای بهبود حافظه، توجه و مهارت های حل مسئله. این مداخلات می تواند شامل تمرینات حافظه، تمرینات توجه و تمرینات حل مسئله باشد.
 • آموزش فعالیت های زندگی روزمره (ADL) برای بهبود توانایی انجام فعالیت های روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و نظافت. این آموزش می تواند شامل تمرینات فردی و آموزش گروهی باشد.
 • تجهیزات تطبیقی و فناوری کمکی برای کمک به افراد مبتلا به سکته مغزی برای انجام فعالیت های روزانه خود. این تجهیزات می تواند شامل ویلچر، عصا، واکر و تجهیزات ارتباطی باشد.

بیشتر بخوانید :

توانبخشی سکته مغزی با کاردرمانی در منزل

ریکاوری پس از سکته مغزی

کاردرمانی در منزل شرق تهران

کاردرمانی در منزل تهرانپارس

کاردرمانی دباتیک دست پس از سکته مغزی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ