عدم تعادل در بیماری ام اس و مشکلات تعادلی از جمله شایع ترین عوارض بیماری ام اس هستند که خدمات کاردرمانی در منزل و کلینیک می تواند به بهبود آن ها کمک کند.

تعادل به قسمت های مختلف بدن شما نیاز دارد تا به طور موثر با هم کار کنند.

ام اس می تواند هر سه قسمت سیستم (اطلاعات ورودی ، پردازش حسی و خروج اصلاعات حرکتی) را تحت تاثیر قرار دهد.

ام اس سبب می شود اطلاعاتی که مغز شما دریافت می کند و پاسخ هایی که می فرستد می تواند دیر، ناقص یا گمراه کننده باشد. پیام‌هایی که در داخل مغز شما ارسال می‌شوند نیز می‌توانند مختل شوند، که بر نحوه پردازش اطلاعات تعادل تأثیر می‌گذارد.

عدم تعادل در بیماری ام اس در بسیاری از بیماران مبتلا در دوره های شعله ور شدن علائم دیده می شود.

سه بخش سیستم تعادل

ورودی

  • بینایی – مشکلات بینایی، مانند تاری دید یا دوبینی، می تواند اطلاعات گیج کننده ای به مغز بدهد، زمانی که مغز سعی می کند بفهمد بدن نسبت به دنیای اطراف خود کجا در حال حرکت است.
  • گوش داخلی – گوش داخلی به طور مداوم مغز شما را در مورد زاویه و موقعیت سر به روز می کند. اگر ام اس مسیرهای پیام بین گوش داخلی و مغز شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، ممکن است اطلاعات مختل شده یا از بین برود، که می تواند به مشکلات تعادل اضافه کند.
  • تغییرات حسی – تغییرات در حس، مانند بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ممکن است به این معنی باشد که مغز ممکن است اطلاعات دقیقی را که برای تعادل بدن شما به درستی نیاز دارد، دریافت نکند.

پردازش

روشی که مغز شما اطلاعات تعادل را پردازش می کند پیچیده است، بنابراین تأثیراتی که ام اس می تواند بر این پردازش داشته باشد نیز پیچیده است. آسیب عصبی ام اس در مخچه یا ساقه مغز نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی با سرگیجه شود که گاهی با حالت تهوع همراه است.

خروجی

ام اس می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که می تواند بر تعادل تأثیر بگذارد، از جمله مشکلات هماهنگی، لرزش و ضعف عضلانی، سفتی یا اسپاسم.

این علائم ممکن است به این معنی باشد که ماهیچه‌های شما قادر به پاسخگویی مناسب به دستورالعمل‌هایی نیستند که مغز شما برای آنها ارسال می‌کند. یک عضله ضعیف یا سفت ممکن است به موقعیت مورد نظر حرکت نکند، یا ممکن است خیلی آهسته به آنجا برسد. اگر این با اطلاعات گمراه کننده در مورد محل قرارگیری عضله ترکیب شود، ممکن است تعادل خود را سخت تر کنید.

دیگر دلایل عدم تعادل در بیماری ام اس

برخی از علائم ام اس می تواند بر تعادل تأثیر بگذارد، به عنوان مثال، خستگی یا اسپاسم عضلانی یا سفتی.

یافتن راه هایی برای مدیریت این علائم ممکن است به نوبه خود به شما در مدیریت مشکلات با تعادل کمک کند.

اگر مشکلات تعادلی شما ناشی از عود باشد، یا در طول عود بدتر شود، درمان و توانبخشی ممکن است مشکل را بهبود بخشد. درمان با استروئید با دوز بالا معمولاً می تواند به تسریع بهبودی پس از عود کمک کند.

اگر دمای بدن شما افزایش یابد، ممکن است تعادل شما نیز تحت تاثیر قرار گیرد. این گاهی اوقات به عنوان “عود کاذب” شناخته می شود، زیرا علائم یک عود را تقلید می کند. این عودهای کاذب را می توان با درمان هر چیزی که باعث افزایش دمای بدن شما می شود، مانند عفونت، درمان کرد.

 

مقالات مرتبط :

انواع مختلف بیماری ام اس

کاردرمانی در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ