بهبود تعادل پس از سکته مغزی از مهم ترین دلایل اقدامات توانبخشی پس از سکته مغزی از جمله کاردرمانی است که در کلینیک کاردرمانی مهراد ( کاردرمانی در شرق تهران ) ارائه می شود.

برای داشتن تعادل باید بخش های مختلف بدن همچون مغز ، اعصاب ، دست و پا و چشم ها هماهنگی کاملی با یکدیگر داشته باشند و از آن جایی که سکته مغزی با آسیب سلول های مغزی همراه است معمولا با بروز مشکلات حرکتی و تعادلی همراه است.

بهبود تعادل پس از سکته مغزی نقش مهمی در تخفیف عوارض سکته مغزی و بهبود کیفیت زندگی بیمار پس از این عارضه مغزی دارد و خوشبختانه بسیاری از عوارض سکته مغزی با روش های توانبخشی از جمله کاردرمانی قابل بهبود هستند.

تعادل، شامل هماهنگی و ثبات بدن است که برای انجام فعالیت های روزمره و زندگی بطور طبیعی از اهمیت زیادی برخوردار است ، اختلال در تعادل سبب ناتوانی فرد در انجام امور شخصی شده و خطر زمین خوردن و آسیب دیدگی را به همراه دارد و حتی می تواند سبب کاهش اعتماد بنفس در فرد شود ، به همین دلیل توجه به آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

زمانی که یک سمت بدن به اندازه طرف مقابل هماهنگی ندارد، می‌تواند نحوه راه رفتن، تعادل و هماهنگی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

بهبود تعادل پس از سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی در مسیر بهبودی بعد از سکته مغزی نقش بسزایی دارد و به بهبود توانایی هایی همچون بهبود تعادل ، تقویت عضلات و کاهش مشکلات حرکتی کمک زیادی می کند.

هدف از کاردرمانی سکته مغزی کمک به بیماران در بهبود توانایی های حسی و حرکتی است این روند از طریق بازآموزی مجدد سیستم مغزی و کمک به توانایی سیستم عصبی آنها برای کنترل مجدد عضلات انجام می گیرد.

برنامه کاردرمانی به شرایط فرد و همچنین میزان عوارضی که برای فرد ایجاد کرده بستگی دارد ، برنامه کار درمانی سکته مغزی معمولا به صورت برنامه ۴۵ دقیقه ای در روز انجام می شود و کاردرمانگر متخصص در سکته مغزی با ارزیابی دقیق مشکلات فرد سکته مغزی و بررسی وضعیت عضلات برنامه دقیقی را جهت توانبخشی روزانه فرد سکته مغزی ارائه می دهد.

همان طور که گفته شد اختلال تعادل یکی از شایع ترین عوارض سکته مغزی است که سبب بروز مشکلات زیادی در فرد بیمار می شود.

کاردرمانی سکته مغزی روشی موثر در توانبخشی مبتلایان به این عارضه مغزی است که مشکلات جسمی از جمله اختلال تعادل را به حداقل می رساند.

کاردرمانگر با بررسی دقیق شرایط بیمار و میزان توانایی ها و ناتوانی های ایجاد شده در فرد برنامه تمرینی و توانبخشی خاصی را برای بیمار در نظر می گیرد تا وضعیت تعادل را در بیمار مبتلا به این عارضه بهبود بخشد.

انجام تمرینات توانبخشی و کاردرمانی بطور منظم شاه کلید توانبخشی سکته مغزی و تخفیف عوراض آن و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیمار پس از این عارضه مغزی است.

اختلال در هماهنگی عضلات پاها و شکم مهم ترین عامل بروز اختلال پس از سکته مغزی است و از این رو اقدامات توانبخشی نیز بر پایه تقویت عضلات و افزایش هماهنگی آن ها صورت می پذیرد.

عزیزانی که خروج از منزل و مراجعه به کلینیک کاردرمانی برای آن ها دشوار است می توانند از خدمات کاردرمانی سکته مغزی در منزل ما بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سکته مغزی – کاردرمانی سکته مغزی در منزل – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در تهرانپارس – کاردرمانی در نارمک – کاردرمانی در مجیدیه

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ