انواع مختلف بیماری ام اس

در حال حاضر هیچ روش دقیقی برای پیش‌بینی دوره بیماری ام اس (MS) وجود ندارد زیرا این وضعیت بین افراد بسیار متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تا سال‌ها پس از تشخیص، احساس سلامتی داشته باشند و به نظر برسند، در حالی که برخی دیگر ممکن است سریع‌تر پیشرفت کنند.

شناسایی نوع ام اس به منظور در نظر گرفتن مناسب ترین درمان اصلاح کننده بیماری (درمان دارویی) برای هر فرد و کمک به تصمیمات بالینی زیادی که باید پس از تشخیص گرفته شود، مهم است. در سال‌های اخیر، برای هدایت تصمیمات درمانی و مدیریتی، تمرکز بر فعال بودن MS (ناپایدار، عود یا ضایعات جدید MS در MRI) یا غیرفعال (پایدار، بدون عود، بدون ضایعات جدید در MRI) صورت گرفته است.

سه نوع اصلی ام اس وجود دارد: ام اس عود کننده بهبود دهنده (RRMS)، ام اس پیشرونده ثانویه (SPMS) و ام اس پیشرونده اولیه (PPMS). طبقه بندی بیماری بستگی به فعالیت و پیشرفت آن دارد.

انواع مختلف بیماری ام اس

ام اس عود کننده 

ام اس عود کننده بهبود دهنده شایع ترین شکل ام اس است. حدود ۸۵ درصد از افراد مبتلا به ام اس با RRMS تشخیص داده می شوند. این عارضه در اثر شعله‌ور شدن یا تشدید علائم عصبی ام‌اس، که به عنوان عود نیز شناخته می‌شود، ایجاد می‌شود و به دنبال آن دوره‌های بهبودی یا بهبودی رخ می‌دهد.

ام اس پیشرونده ثانویه

ام اس پیشرونده ثانویه مرحله ثانویه ام اس عود کننده و فروکش کننده است که می تواند سال ها تا دهه ها پس از شروع اولیه علائم ایجاد شود. SPMS با کاهش عود و بدتر شدن تدریجی علائم (تجمع ناتوانی) در طول زمان مشخص می شود، بدون اینکه علائم واضحی از بهبودی وجود داشته باشد.

ام اس پیشرونده اولیه

ام اس پیشرونده اولیه تقریباً در ۱۵-۱۰ درصد افراد مبتلا به ام اس تشخیص داده می شود. PPMS با بدتر شدن تدریجی علائم و ناتوانی از همان ابتدا، بدون دوره های بهبودی یا تخفیف علائم مشخص می شود. عود برای اکثر افراد ممکن است، اما شایع نیست. علاوه بر این، ممکن است دوره‌هایی از “فلات” وجود داشته باشد که در آن پیشرفت می‌تواند برای مدتی تثبیت شود.

انواع مختلف بیماری ام اس چگونه تشخیص داده می شوند؟

مسیر تشخیص برای برخی افراد می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی سریع و برای برخی دیگر به‌طور دلسردکننده‌ای کند باشد. مرکز تشخیص، تاریخچه پزشکی کاملی است که همه علائم را به طور کامل شرح دهد، یک معاینه عصبی بالینی و یک اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) با کیفیت خوب از مغز و نخاع است.

دستورالعمل های بین المللی خاصی وجود دارد که توسط متخصص مغز و اعصاب استفاده می شود که تشخیص ام اس را کنترل می کند تا امکان تشخیص دقیق و سریع تر را فراهم کند. 

سایر آزمایش‌ها را می‌توان همراه با MRI برای تأیید تشخیص مورد استفاده قرار داد، مانند آزمایش‌های الکتروفیزیولوژیک اندام‌ها و چشم‌ها (آزمایش‌های هدایت عصبی)، آزمایش‌های چشمی خاص (توموگرافی انسجام نوری/OCT) یا یک سوراخ کمری (تپ ستون فقرات) سلول های خاص در مایع مغزی نخاعی

درمان و توانبخشی انواع مختلف بیماری ام اس

فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی در برنامه توانبخشی مبتلایان به ام اس جایگاه ویژه ای دارند.

کاردرمانی ام اس در منزل و در کلینیک کمک زیادی به تخفیف عوارض جسمی و حرکتی این بیماری کرده و تعادل را در مبتلایان به ام اس بهبود می بخشد.

کاردرمانی در منزل برای بیماران ام اس از اهمیت زیادی دارد چراکه در دوره های شعله ور شدن علائم بیمار دچار مشکلات حرکتی زیادی شده و مراجعه به کلینیک کاردرمانی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

متخصصان کاردرمانی در منزل ما خدمات تخصصی کاردرمانی در منزل و کلینیک را با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

انواع مختلف بیماری ام اس – کاردرمانی در منزل برای ام اس – کاردرمانی ام اس در منزل

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ