انواع سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی شایع ترین عارضه نورولوژیک و نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغزی است که سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند.

عوارض سکته مغزی از خفیف تا متوسط و شدید متغیر است و اغلب مبتلایان نیازمند دوره طولانی توانبخشی با کاردرمانی و گفتاردرمانی هستند.

کاردرمانی در منزل برای بیماران سکته مغزی از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه این بیماران معمولا دچار مشکلات حرکتی شده و خروج از منزل و مراجعه به کلینیک کاردرمانی برای دریافت خدمات توانبخشی می تواند دشوار باشد.

نوع سکته مغزی روی درمان و بهبودی شما تأثیر می گذارد.

انواع سکته مغزی چیست؟

 • سکته مغزی ایسکمیک.
 • سکته هموراژیک.
 • حمله ایسکمیک گذرا 

سکته مغزی ایسکمیک

بیشتر سکته‌ها (۸۷%) سکته‌های ایسکمیک هستند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون از طریق سرخرگی که خون غنی از اکسیژن را به مغز می‌رساند مسدود می‌شود.

لخته های خون اغلب باعث انسدادهایی می شوند که منجر به سکته مغزی ایسکمیک می شود.

سکته هموراژیک

سکته مغزی هموراژیک زمانی اتفاق می افتد که یک سرخرگ در مغز خون نشت کند یا پاره شود (باز شود). خون نشت‌شده فشار زیادی به سلول‌های مغز وارد می‌کند که به آنها آسیب می‌رساند.

فشار خون بالا و آنوریسم – برآمدگی‌های بالون مانند در یک سرخرگ که می‌تواند کشیده و ترکیده شود – نمونه‌هایی از شرایطی هستند که می‌توانند باعث سکته مغزی هموراژیک شوند.

دو نوع سکته هموراژیک وجود دارد:

 • خونریزی داخل مغزی شایع ترین نوع سکته مغزی هموراژیک است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک سرخرگ مغز می‌ترکد و بافت اطراف آن را پر از خون می‌کند.
 • خونریزی زیر عنکبوتیه یک نوع کمتر شایع سکته مغزی هموراژیک است. به خونریزی در ناحیه بین مغز و بافت های نازکی که آن را می پوشانند اشاره دارد.

سایر انواع سکته مغزی چیست؟

حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) گاهی اوقات “سکته کوچک” نامیده می شود. این با انواع اصلی سکته مغزی متفاوت است زیرا جریان خون به مغز فقط برای مدت کوتاهی مسدود می شود – معمولاً بیش از ۵ دقیقه نیست.

مهم است بدانید که:

 • TIA یک علامت هشدار دهنده سکته مغزی در آینده است.
 • TIA یک اورژانس پزشکی است، درست مانند یک سکته مغزی.
 • سکته مغزی و TIA نیاز به مراقبت اورژانسی دارد. اگر علائم سکته مغزی را احساس کردید یا علائمی را در اطرافیان خود مشاهده کردید، فوراً با ۹-۱-۱ تماس بگیرید.
 • هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا علائم ناشی از TIA است یا از یک نوع عمده سکته مغزی در ابتدا وجود ندارد.
 • مانند سکته های مغزی ایسکمیک، لخته های خون اغلب باعث TIA می شوند.
 • بیش از یک سوم افرادی که TIA دارند و تحت درمان قرار نمی‌گیرند در عرض یک سال دچار سکته مغزی می‌شوند. ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد در عرض ۳ ماه پس از TIA دچار سکته مغزی می شوند.

نکات پایانی

پس از هر نوع سکته مغزی لازم است که بیمار از خدمات توانبخشی منظم که شامل کاردرمانی ، فیزیوتراپی و گفتاردرمانی می شود بهره ببرد.

متخصصان کاردرمانی در منزل ما خدمات تخصصی کاردرمانی پس از سکته مغزی را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز کاردرمانی در منزل – کاردرمانی سکته مغزی در منزل – انواع سکته مغزی چیست؟

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ